V radě Českého rozhlasu bude možná sedět muž, který byl pravomocně odsouzen kvůli tunelování svazáckého majetku. Do užšího kola výběru poslali zákonodárci ve středu Jana Beera. Do vězení nastoupil jako dvacetiletý v roce 1991 a vyšel odtamtud o šest let později.

Tehdy vyučený drogista Beer vylákal spolu s kamarádem z končícího Svazu socialistické mládeže dotaci ve výši 1,5 milionu korun. Peníze oba utratili.

Po návratu z vězení pracoval kandidát na křeslo v Radě Českého rozhlasu v redakci NEI Reportu. Později stál za kandidaturou pornoherečky Dolly Buster do Evropského parlamentu. Sám tam také kandidoval.

Beer postupně vystudoval vysokou školu, byl zvolen přísedícím Městského soudu v Praze a nyní plánuje otevřít ve věznici v Jiřicích vězeňské učiliště.

Rejstřík má od roku 2007 čistý. To je také důvod, proč mohl projít sítem kandidátů. "Je to pro mě šokující. Osobně bych měl velký problém s tím, kdyby prošel do rozhlasové rady," řekl místopředseda volebního výboru sněmovny Vítězslav Jandák (ČSSD). Kandidátů bylo podle něj 61, Beera si konkrétně nevybavil.

Kandidátů do televizní a rozhlasové rady je vždy po dvanácti. Každá rada má čtyři členy.

Nejvíce hlasů do Rady ČRo dostali vysokoškolští pedagogové Petr Šafařík a Irena Žantovská. Při výběru kandidátů do Rady ČT dali členové volebního výboru nejvíce hlasů Milanu Smutnému.

Související