Několik minut po půlnoci se v Česku zastavily vlaky i většina autubusů a dalších dopravních prostředků veřejné dopravy. Pro Prahu bylo a zůstává klíčové především to, že v depech zůstaly i soupravy pražského metra.

Noční spoje se v Praze přitom v ulicích metropole nakonec objevily. I když jen částečně. Většina ze stávkujících chce dopravu vrátit do normálu o půlnoci ze čtvrtka na pátek, dopravní kolaps se ale zatím nekoná.

Proběhly i drobné protesty. Nejrozsáhlejší byl k vidění ve stanici metra A - Dejvická. O půlnoci se tam sešlo několik stovek lidí, kteří doslova obsadili soupravu metra, která zůstala stát ve stanici.

Po většinu času se jednalo o klidnou akci, ze které vybočilo jen několik málo výtržníků, kterých si ale záhy začala všímat policie. Protesty proti stávce skončily krátce před třetí ráno.

ANKETA
Jak se budete dopravovat během čtvrteční stávky?
Autem
852 (26%)
Na kole
681 (21%)
Na motorce
112 (3%)
Pěšky
1015 (31%)
Do práce nepůjdu, vezmu si dovolenou
591 (18%)
Odboráři navíc na čtvrtek plánují pochod Prahou. Podle posledních zpráv vyrazí z Palackého náměstí a vypraví se k budově ministerstva financí a úřadu vlády.

Na Pražský hrad demonstrovat nepůjdou. Odboráři původně místo pochodu plánovali blokády. Jak jejich pochod omezí dopravu se ještě neví, provoz v hlavním městě je zatím minimální.

Stávku podporuje více než polovina Čechů

Stávku na protest proti vládním reformám vyhlásila Koalice dopravních odborových svazů (KDOS). Její stávkovou akci podporuje podle aktuálního průzkumu agentury SANEP celkem 59 procent Čechů a Češek.

Výběr dostupných informací o čtvrteční stávce v jednotlivých regionech ČR:

Praha - Podle odborů nepojede MHD včetně metra, dopravní podnik se ještě snaží zajistit alespoň částečný provoz metra. V Praze a okolí vyjede asi třetina autobusů, především na příměstských linkách. Stávkovat nebudou soukromí dopravci jezdící v rámci pražské integrované dopravy. Blokáda ale hlavní město nečeká. Odboráři místo plánovaného blokování magistrály vyrazí ráno na pochod Prahou.

Středočeský kraj - Stávka zřejmě zasáhne především lidi dojíždějící za prací do Prahy, auta a autobusy se kvůli ucpaným silnicím nemusejí do metropole dostat. Nepojedou osobní ani nákladní vlaky. Vlaky, které jezdí v rámci Pražské integrované dopravy (PID), by měly nahradit autobusy. Na linkách s označením S1 až S9 bude nasazeno asi 30 autobusů. Stávky se nezúčastní soukromí dopravci na autobusových linkách v rámci PID, asi na 20 linkách, které provozuje pražský dopravní podnik, budou jezdit jiní dopravci.

Jihočeský kraj - Českobudějovická MHD se ke čtvrteční stávce odborů připojí jen symbolicky, jezdit bude podle jízdních řádů. Na jihu Čech se tak ve čtvrtek zastaví jen vlaky Českých drah.

Plzeňský kraj - Stávka pravděpodobně ochromí pouze železnici. Odbory plzeňského ČSAD podpoří stávku jen symbolicky a ani jejich kolegové z MHD v Plzni stávkovat nebudou.

Karlovarský kraj - Autobusy MHD i linkové spoje pojedou podle jízdních řádů, zastaví se doprava na železnici. Vlaky na některých tratích nahradí autobusy.

Ústecký kraj - Stávku chystají někteří řidiči ústeckého dopravního podniku. Vůbec nevyjede 11 autobusových a trolejbusových spojů, zbývající budou jezdit v omezeném režimu. Firma navíc jedná s externími dopravci, kteří by alespoň část spojů nahradili. Naopak v Mostě stávku vyloučili.

Liberecký kraj - Stávka se v kraji pravděpodobně omezí na vlaky, autobusy pojedou.

Královéhradecký kraj - Odboráři Dopravního podniku města Hradec Králové se ke stávce zřejmě nepřipojí, obvyklý provoz pravděpodobně zachovají i linkové autobusy. Nepojedou vlaky.

Pardubický kraj - Stávka zřejmě zastaví pouze vlaky.

Vysočina - Odbory MHD se ke stávce připojí symbolicky, provoz bude zachován bez omezení. Nepojedou vlaky.

Jihomoravský kraj - MHD v Brně bude alespoň částečně jezdit, Pojede 11 zejména páteřních linek v ranní i odpolední špičce. Část odborářů bude stávkovat symbolicky. V dalších velkých městech regionu se pravděpodobně stávkovat nebude. Nepojedou vlaky, částečně je nahradí 64 autobusů najatých krajem. V provozu budou také všechny spoje Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, které mají na starosti regionální autobusoví dopravci.

Olomoucký kraj - Stávka s největší pravděpodobností omezí provoz MHD v Olomouci, k protestu se podle odhadů odborů aktivně připojí asi 70 procent zaměstnanců dopravního podniku. Nepojede část autobusů a dvě tramvajové linky. Nepojedou vlaky.

Zlínský kraj - Ve Zlíně a Otrokovicích se stávka MHD nedotkne, vozy pojedou podle jízdních řádů. V kraji se tak zastaví zřejmě jen vlaky. České dráhy zajistí v některých lokalitách kraje náhradní autobusovou dopravu.

Moravskoslezský kraj - Odboráři Dopravního podniku Ostrava ve čtvrtek stávkovat nebudou a stávku podpoří symbolicky. Řidiči v Ostravě stávkovali již počátkem června za zvýšení mezd. Ke stávce se ale připojí odboráři ČSAD Havířov, a MHD v druhém největším moravskoslezském městě proto zřejmě bude jezdit velmi omezeně. V Opavě budou řidiči stávkovat jen symbolicky. Bude stávkovat část řidičů firmy Veolia, hrozí, že nevyjedou autobusy na Bruntálsku a Krnovsku.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
16.6.2011 05:58 | Dopravní on-line

Další podrobnosti o dopravní situaci v Česku sledujte zde:

DOPRAVNÍ ON-LINE: První metro nevyjelo. Průjezd Prahou je zatím volný - čtěte ZDE

16.6.2011 05:05 | Metro je připraveno k provozu, přesto nejede

Metro je podle náměstka primátora Karla Březiny připraveno k provozu. Soupravy ale zatím stále stojí v depech. Březina stále věří alespoň v "nedělní provoz".

16.6.2011 05:04 | Barrandovský most bez komplikací

Strakonická ulice směrem od Lahovic je volně průjezdná. Také Barandovský most je zatím prázdný.

16.6.2011 05:03 | Hradecká dálnice je průjezdná

Reportér IHNED.cz hlásí: hradecká dálnice D11 byla průjezdná bez problému. Provoz do centra Prahy od Černého mostu je minimální.

16.6.2011 05:01 | Metro z Letňan nevyjelo

Metro, které mělo vyrazit z Letňan, zůstalo v depu - nevypadá to, že by se mělo blízké době rozjet.

16.6.2011 04:56 | První metro nevyjelo

Pražské metro, které mělo vyjet ve 4:47 zůstalo v depu.

16.6.2011 04:42 | První metra zřejmě nevyjedou

"Jestli metro pojede, v tuto chvíli rozhodnuté ještě není. První metra spíše nevyjedou. Pořád platí naše maximální snaha o to, aby v nějakém rozsahu dnes metro jezdilo," řekl iDNES.cz ve čtvrt na pět náměstek primátora Karel Březina.

16.6.2011 04:38 | Protestní pochod půjde i k ministerstvu financí

Odboráři se dnes na protestní pochod z Palackého náměstí vypraví k budově ministerstva financí a úřadu vlády, na Pražský hrad demonstrovat nepůjdou. Prezident Václav Klaus ve středu kvůli protestům zrušil čtvrteční oslavu svých narozenin. Odboráři původně místo pochodu plánovali blokády.

16.6.2011 04:30 | Stále se neví, zda pojede metro

Do spuštění běžného provozu metra zbývá už jen zhruba 30 minut. Stále ale není jasné, zda se vlaky podzemky rozjedou.

16.6.2011 03:35 | Na klíčovém železničním uzlu Zlínska je klid

Na největším železničním uzlu ve Zlínském kraji - na nádraží v Otrokovicích na Zlínsku, byl dnes po půlnoci klid a liduprázdno.

Ve Zlínském kraji dnes nejedou pouze vlaky. Městská hromadná doprava i linkové autobusy jedou podle běžného jízdního řadu. Sympatizanti se stávkou se k ní připojí pouze symbolicky.

"Dnes je tady skutečně mimořádný klid," pokrčil rameny výpravčí. "I tak to všechno musíme hlídat. Může se stát, že se někde porouchá přejezd nebo se stane něco jiného, a pohotovostní výpravčí musí zase zasáhnout. Rozhodně ale té práce je dnes méně, než při běžné činnosti," řekl výpravčí.