V obydleném domu v Býchorech na Kolínsku přistála v noci z neděle na pondělí hořící loučeň. V bytě čtyřčlenné rodiny, z nichž žena a děti jsou romské národnosti, naštěstí ještě nespali a zapálenou pochodeň uhasili. Nikdo nebyl zraněn.

Policie už dopadla čtyřičlennou skupinu, kterou z útoku podezřívá. Proti zadrženým, kteří jsou ve věku 20 až 25 let, bylo zahájeno trestní stíhání pro podezření z pokusu o těžké ublížení na zdraví ve spolupachatelství. Policisté prověřují i případný rasový motiv útoku.

Rodina z domku po incidentu utekla k příbuzným.

"Do obývacího pokoje někdo hodil obalenou tyč připomínající louč, kterou atakovaní lidé stihli uhasit," popisuje incident mluvčí kolínské policie Věra Žídková. Lidé tyč uhasili během minuty. Způsobila stokorunovou škodu.

Kriminalisté již zjistili, že obcí v tu dobu pochodovala skupina, která vykřikovala rasistická hesla. "Jeden ze skupiny pak vhodil do bytu Romů zápalnou louč," říká mluvčí středočeských policistů Pavel Truxa. Kdo přesně na Romy zaútočil, zatím kriminalisté prošetřují. Zjišťují také, jak velká skupina obcí prošla.

Býchory na Kolínsku

Šedesátiletá Ivana Kuklová, která bydlí v domě hned vedle napadené partaje, slyšela v noci na ulici hlasy. „Byli to muži a zněli dost opile. Mohlo to ale být tak na nejvýš pět nebo šest lidí,“odhaduje.

Soused: Chovají se hlučně

„Spali jsme, takže toho moc nevím. Ale měli velké štěstí, že jim to nehodili o okno vedle. Tam totiž spal jejich malý syn,“ říká Romana Mačová, romská sousedka z vedlejšího domu. Tvrdí, že s rodinou vychází dobře, jen matka prý měla v minulosti konflikty s místními. „Nějaký muž ji napadl tady v hospodě. Je to zhruba půl roku,“ dodává Mačová.

Obyvatelé přilehlých vilek o romských sousedech mluví kritičtěji. „Chovají se hrozně hlučně. Už jsem tady na ně kvůli hluku a křiku volal ve dvě ráno policii,“ říká soused, který si raději nepřeje být jmenován.

Vyšetřování případu, který převzali středočeští kriminalisté, je teprve v počátku. Zda bude někdo obviněn a kolik lidí, ukáže až další vyšetřování. V případě obvinění a odsouzení za pokus těžké újmy na zdraví s rasovým motivem hrozí pachatelům až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Starosta Býchor Richard Severa nechce událost komentovat. "Nebudu se vyjadřovat, vyšetřuje to policie," říká.

Na podobný útok doplatilo dítě

Podobný případ se stal v dubnu 2009 ve Vítkově na Opavsku. Tehdy skupinaneznámých žhářů zaútočila na domek devítičlenné romské rodiny. Do domu vhodili tři zápalné láhve s benzinem. Při následném požáru byli tři lidé zraněni.

Nejvážněji dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla a její stav byl velmi vážný. Dosud je v péči lékařů.

Soud poslal trojici extremistů za mříže na 22 let a jednoho na 20 let. Uznal je vinnými z pokusu o vraždu a poškozování cizí věci ve spolupachatelství.

Necelý rok po vítkovském případu vzbudil pozornost i podobný útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška. V tomto případě ale nebyl důvodem rasismus, ale sousedské spory. Mladistvého pachatele poslal letos v březnu soud na čtyři roky do vězení, jeho matka dostala za návod k obecnému ohrožení 7,5 roku.

Související