Finanční gramotnost české společnosti je dle průzkumů tristní. Proto byla zařazena do školních osnov. Děti i studenti středních škol se proto učí nakládat s penězi, získají i základní povědomí o finančních službách. Tato výuka by je měla vést k tomu, aby v budoucnu dokázali zodpovědně spravovat osobní či rodinný rozpočet.

Průzkum ministerstva financí z roku 2006 například ukázal, že čtvrtina dotázaných nedokáže spočítat, zda je výhodnější výnos 300 korun nebo 15 procent z 3000 korun.

Děti na prvním stupni základních školy by podle ministerstva měly například vědět, proč si nemohou koupit vše, co chtějí. Žáci na druhém stupni mají sestavit jednoduchý rozpočet domácnosti, středoškoláci navrhnout, jak řešit schodkový rozpočet.

Zda a co skutečně vědí, zjišťoval test finanční gramotnosti, který připravila společnosti SCIO. Na středních školách se ho zúčastnilo 765 studentů, na základních školách jej absolvovalo 1508 žáků.

Server IHNED.cz přináší čtenářům možnost vyzkoušet si, jak by na otázky finanční gramotnosti odpověděli. Část testu určených pro žáky základních škol poskytla serveru společnost SCIO.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Přes dva tisíce žáků a studentů má za sebou test finanční gramotnosti, jejíž úroveň je dle studií v Česku tristní. Společnost SCIO poskytla serveru IHNED.cz část testu, který absolvovali žáci základních škol. Vyzkoušejte se.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.