S nápadem využít pro zastávku návrh sídla pražské Národní knihovny určené pro Letnou přišel student práv Martin Felgr. Projekt podpořila městská část Brno-sever.

Odhalení čtyři metry vysokého blobu v barvě šampaňského přehlížely na zastávce Loosova v Lesné desítky místních občanů. Mnoha z nich se projekt líbil. Lidé ale zároveň vyjádřili obavy, že vandalové brzy originální zastávku zničí.

Sklolaminátová "chobotnice" je ale údajně chráněná proti graffiti speciálním nátěrem.

Instalace má půdorys sedm krát sedm metrů, zespoda je chráněna sklocementovým soklem. Ten zároveň slouží jako lavička pro cestující, kteří čekají na autobus. Ve sklolaminátové skořepině jsou umístěny prosvětlovací otvory včetně hlavního "oka" nad vstupem.

 

"Nemohou-li se Pražané procházet kolem nové Národní knihovny na Letné, mohou se Brňané procházet alespoň kolem její zmenšené podoby na Lesné," uvedl za investora Bronislav Matyšek. Zastávku zaplatila Pepsi v rámci kampaně, její výši ale neupřesnila.

Řekla jen, že celá kampaň včetně výroby zastávky přišla řádově na desítky milionů korun. Městská část Brno-sever zastávku dostala darem.

Podle starostky městské části Brno-sever Sabiny Tomíškové bude radnice hradit provoz zastávky - například její osvětlení.

"Věděli jsme, když jsme do toho šli, že blob bude mít velkou řadu příznivců, ale i lidí, kterým bude trnem v oku, nebo půjde jen o prachsprosté vandaly," řekla s tím, že radnice bude při ochraně blobu spolupracovat s policií a zastávku má také pojištěnou.

Manželka nepřijela

Nová budova Národní knihovny za dvě miliardy korun, vystavěná podle Kaplického návrhu, měla vzniknout na Letné v Praze. V roce 2008 však vláda rozhodla, že knihovna kvůli nedořešeným pozemkovým vztahům a financování postavena nebude. Evropská komise navíc vydala stanovisko, že soutěž byla v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Manželka zesnulého architekta Eliška Kaplicky, ani jeho přítelkyně-architektka Eva Jiřičná na odhalení zastávky kvůli zaneprázdněnosti nepřijely.