Pracovníci specializované firmy na dětském hřišti v Praze 4 vykopali předmět, který na místě způsobil zvýšenou radiaci. Jde o asi dvoucentimetrový kovový váleček.

Předmět byl převezen do laboratoře Ústavu jaderného výzkumu Řež, kde se nepodařilo jeho původ zjistit. Dětem, které na hřišti pobývaly, podle zjištění Státního ústavu radiační ochrany (SÚJB) nebezpečí nehrozilo.

Podle předběžných odhadů by mělo ve válečku být Radium 226, které se používalo v lékařství. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová předpokládá, že první výsledky by mohly být v pátek.

Její náměstkyně Karla Petrová uvedla, že pokud by děti pobývaly na nejbližší lavičce hodinu denně po celý rok, dávka, kterou by byly zasaženy, by odpovídala záření, které v běžném prostředí člověk za rok nasbírá.

 

V blízkosti tělíska byla radiace vyšší, Petrová ale nepředpokládá, že by se u odpadkového koše, u kterého tělísko leželo v zemi, děti pravidelně hrály a válely se. "I kdyby tato situace trvala po několik let, stále by se jednalo o dávky srovnatelné s dávkami obdrženými například při jednom CT vyšetření," poznamenala.

Lidé, kteří se na hřišti pohybovali a mají obavy, se mohou obrátit na SÚJB. "On někdy strach je horší než událost samotná," řekla ČTK Drábová s tím, že se podařilo zmonitorovat celé území hřiště. Intenzita záření již metr od zdroje nebyla nijak dramatická, dodala.

Odborníci zatím nevědí, odkud předmět pochází. "Máme fotku a obešleme pamětníky, kde se používal," poznamenala Drábová. Po prozkoumání by měl předmět putovat na úložiště radioaktivního odpadu.

Lidé, kteří se na hřišti pohybovali a mají obavy, se mohou obrátit na SÚJB. "On někdy strach je horší než událost samotná," řekla ČTK Drábová s tím, že se podařilo zmonitorovat celé území hřiště. Intenzita záření již metr od zdroje nebyla nijak dramatická, dodala.

Přesto místní lidí nejsou klidní. Brigita Tippmanová, která žije v bytě přímo naproti hřišti, má strach.

"Můj vnuk William si tam chodí hrát každý den. Nemáme žádné aktuální informace. Ve zprávách jsme slyšeli, že k ozáření stačí pouze hodina pobytu v blízkosti zdroje. Jsme vyděšení," řekla Brigita Tippmanová serveru IHNED.cz.

Praha 4 zkontroluje všechna prostranství

Praha 4 se již dohodla se Státním ústavem jaderné ochrany, že jeho pracovníci prověří na radiaci i další území městské části. "Necháme zkontrolovat všechna veřejná prostranství, dětská hřiště, parky a školní areály, abychom měli jistotu, že děti jsou před radiací v bezpečí," řekl starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).

Radnice počítá s tím, že bude mít výsledky k dispozici do dvou týdnů. Kolik ji bude opatření stát, zatím neví. "Odborníci nám řekli, že náklady nebudou strašidelné," poznamenal Sochor.

Situaci monitorují také magistrátní pracovníci odboru krizového řízení. "Čekáme, jak závažné výsledky budou," řekla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Související