V Česku by se opět mohl znárodňovat majetek. Počítá s tím novela občanského zákoníku, kterou se budou příští týden zabývat poslanci ve sněmovně.

Návrh zákona stanovuje, že by státu mohla připadnout opuštěná nemovitost, o kterou se její vlastník dlouhodobě nestará a nechá ji chátrat. Pojem opuštěná budova si přitom inovovaný zákoník vykládá tak, že jde o stavení, o které se nikdo nestará deset let.

Na jeden z obřího množství tří tisíc paragrafů, které návrh nového občanského zákoníku obsahuje, upozornila ve svém pondělním vydání Mladá fronta Dnes.   

Pokud poslanci občanský zákoník i s touto novelou schválí, půjde o průlomové rozhodnutí. Ruiny budov, o které nikdo nepečuje, trápí města a obce po celém Česku. Stát by tak získal velmi účinný nástroj, jak zachránit polorozpadlé, leckdy i historické cenné nemovitosti. Jejich novým vlastníkem by se po znárodnění stala příslušná obec.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.