Převoz na Pražský hrad se rozdělil na dvě etapy. První, kterou organizovala Dagmar Havlová, byla určena pro nejširší veřejnost. Při ní auto pomaličku vezlo rakev a lidé ji mohou doprovázet. Po cestě doprovázel prezidenta Havla dav lidí.

Vůz po zhruba tříkilometrové trase dorazil na Loretánské náměstí nedaleko Hradu, začala oficiální část, která je v režii hradní kanceláře. Na Hradčanech se přišlo rozloučit s Havlem přes 10 tisíc lidí z Česka i z jiných států. Na Hradčanském náměstí byla viditelná i slovenská vlajka.

Václav Klaus sváděl v posledních 20 letech s Havlem politické boje, ve středu ale měl pro svého předchůdce v úřadě jen slova chvály. "Byl to muž, jenž věřil v sílu slova měnit svět," uvedl Klaus s tím, že Havlovy myšlenky s námi zůstávají.

Deset tisíc lidí se loučilo na Hradě s Václavem Havlem
Havel_ctk.mp4.jpg
Trasa smutečního průvodu

 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
21.12.2011 14:19 | Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři,

děkujeme za pozornost při sledování on-line přenosu ze smutečního průvodu s ostatky Václava Havla.
Další on-line reportáž připravíme v pátek, kdy se uskuteční pohřeb prvního českého prezidenta.

21.12.2011 14:16 | Rozloučení s V.H. sledovali i v zahraničí
21.12.2011 14:10 | Ostravská kasina jsou zavřená

Kasina v centru Ostravy jsou od 21. prosince na tři dny zavřená. V den státního smutku je kasino uzavřeno, píše se na dveřích Casina Kartáč v ulici 28. října (na snímku). Stejnou informaci získají návštěvníci u zamčené mříže Casina Admiral na Jiráskově náměstí.

21.12.2011 14:09 | Velvyslanectví Ruské federace: Máme vám vyjádřit soustrast

Přinášíme vám oficiální prohlášení Ruska k úmrtí Václava Havla:

"Velvyslanectví Ruské federace v České republice projevuje úctu Ministerstvu zahraničních věcí České republiky a má z pověření a jménem vedení Ruské federace vyjádřit Prezidentu České republiky V. Klausovi soustrast v souvislosti s úmrtím V. Havla. Velvyslanectví Ruské federace využívá této příležitosti, aby znovu ujistilo svou hlubokou úctu."

21.12.2011 14:08 | Senátem zní česká hymna

Vzpomínka na Václava Havla v Senátu končí státní hymnou.

21.12.2011 14:00 | V Senátu teď ze záznamu hovoří Václav Havel

Senátem právě ze záznamu zaznělo jedno ze starších vystoupení Václava Havla v horní komoře parlamentu. Projev vystřídaly tóny symfonie č.9 (Novosvětská) Antonína Dvořáka.

21.12.2011 13:52 | Senátor Pithart chválí Havla

"Václav Havel měl starost, aby demokracie přibývalo a zároveň, aby neubývalo svobod," řekl v projevu Petr Pithart. Senátor ocenil statečnost Václava Havla a snahu "hledat a nalézat společnou řeč i s odpůrci".

Slavnostnímu sálu horní komory dnes vévodí Havlova fotografie s černou stužkou. Pod ní je kytice ve státních barvách se stuhou Senátu, za ní státní vlajka a černý prapor. Hoří tu dvě bílé svíce.

21.12.2011 13:50 | Junák vyhlásil na 23.12. Skautský smuteční den v krojích

"Václav Havel byl nejen prezident, ale i skaut. Všichni z nás, kteří se proto rozhodnou strávit den pohřbu prezidenta Václava Havla ve skautském kroji, za účelem uctění jeho památky a odkazu jeho života, jsou plně podporováni výkonnou radou Junáka," píše ve svém dnešním prohlášení starosta Junáka Josef Výprachtický.

21.12.2011 13:47 | Pocta Václavu Havlovi v Senátu

Písní Modlitba pro Martu dnes v Senátu začalo setkání současných i někdejších členů horní komory věnované památce bývalého prezidenta Václava Havla. Připomenou jej nejen projevy představitelů Senátu, ale také krátký dokumentární film o Havlových vystoupeních a návštěvách v horní komoře parlamentu.

21.12.2011 13:29 | Rozloučení s Masarykem bylo podobné, říká muž, který doprovázel TGM i Havla

Rozloučit se s bývalým prezidentem Václavem Havlem přišly ve středu k Pražskému hradu tisíce lidí různých generací. Nechyběla ani řada pamětníků. Někteří z nich zažili i podobně silné události: pohřby T. G. Masaryka v roce 1937 a Edvarda Beneše o 11 let později.

CELÝ ČLÁNEK - ČTĚTE ZDE