Před Vladislavským sálem Pražského hradu, kam se ještě dnes mohou lidé naposledy přijít poklonit k rakvi zesnulého prezidenta Václava Havla, došlo ve středu večer ke konfliktu mezi návštěvníky a zástupcem správy Hradu.

Ten totiž krátce po 22. hodině nechtěl do sálu pustit další návštěvníky. A to i přesto, že na uctění exprezidentovy památky čekaly ještě desítky lidí a další zájemci přicházeli. Mezi nimi i ti, kteří do Prahy vážili více než stokilometrovou cestu. Navíc podle dřívějších zpráv měl být Vladislavský sál otevřený až do 23:00.

"Přijeli jsme z Liberce, protože v televizi říkali, že budete mít otevřeno, dokud budou přicházet lidi," postěžovala si jedna z čekajících přítomnému reportérovi serveru IHNED.cz.

Zástupce hradní správy, který odmítl uvést své jméno, ale nechtěl odpovídat na dotazy veřejnosti a dokola opakoval sdělení, že jedná na pokyn šéfa protokolu.

"Byli na nás sprostí. Neskutečné. Tohle jsem od Pražského hradu nečekala," napsala o chování zaměstnanců hradní správy na sociální síti Twitter Johana Fundová.

Běžte si stěžovat

Organizátoři prý byli nekompromisní a posílali čekající, aby si šli stěžovat do Kanceláře prezidenta republiky. "Tam ale teď nikdo není," dodal zástupce Hradu.

Přitom třeba v úterý, kdy byla rakev s ostatky Václava Havla vystavena v centru Pražská křižovatka u Anenského náměstí, se kvůli velkému zájmu lidí prodlužovala návštěvní doba i po půlnoci. Na místo přicházely tisíce lidí.

Vladislavský sál je dnes možné navštívit podle oficiálního vyjádření Hradu do 20:00. Jde o poslední možnost, jak osobně vzdát Václavu Havlovi hold.

Zítra po ránu totiž vojáci rakev přenesou do svatovítské katedrály, kde se uskuteční Havlův státní pohřeb. Zádušní mše, na kterou dorazí desítky zahraničních státníků, začne v pravé poledne.

Kromě sálu s prezidentovou rakví lidé mohou dnes nadále navštěvovat i Rothmayerův sál Pražského hradu, kde jsou k dispozici kondolenční knihy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.