Varování meteorologů se vyplnilo: na českých horách vane vichřice Andrea a k tomu ještě hustě sněží. Napadlo až 15 centimetrů, do pátku má ale přibýt až 70 centimetrů.

Problémy se sněhem mají především řidiči. Na Vysočině se stalo několik nehod, na Liberecku se do potíží dostávají kamiony na silnici směrem na Harrachov a do Polska. Silnice I/10 v Kořenově u bývalé Údolní boudy je zablokovaná a dopravu musí řídit policie. Na celnici v Harrachově navíc zůstal stát kamion s poruchou a omezuje průjezd.

V Bruntálu policie zakázala kamionům vjezd do města, pouští tam jen osobní auta.

"V nížinách dosahují jihozápadní nárazy 40 až 80 km/h, na horách i kolem 100 km/h. Silný vítr čekáme ještě dopoledne, během odpoledne přechodně a částečně zeslábne, později hlavně v Krušných horách opět zesílí," tvrdí meteorologové Meteopressu.

"Dá se očekávat, že doprava během dne projde zatěžkávací zkouškou, protože intenzívní sněžení má trvat zhruba do 12:00. Odpoledne už by mělo ustávat," řekl hlavní dispečer liberecké krajské společnosti Silnice LK Pavel Pospíšil.

Řidičům při jízdě radí velkou opatrnost. Na vozovkách bude nový nebo rozbředlý sníh a sněhová nadílka bude překrývat posyp.

Ústecký kraj: Sněhové jazyky a závěje

Fouká i na hřebenech Krušných hor, kde vítr dosahuje rychlosti 90 kilometrů v hodin. "To je ale průměr, v nárazech je mnohem silnější," řekl pracovník ústecké pobočky ČHMÚ.

Na Milešovce, větrném vrcholu Českého středohoří, aktuálně meteorologové hlásí vítr o rychlosti 95 kilometrů za hodinu a bude nadále zesilovat. V nižších polohách Ústeckého kraje prší.

Přes noc napadlo na horách na severu Čech deset až 15 centimetrů nového sněhu. Cestářům se zatím daří udržovat všechny silnice v Ústeckém kraji sjízdné.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
5.1.2012 15:11 | Shrnutí čtvrtečních potíží s počasím

Vážení čtenáři, náš on-line přenos dnes končí, děkujeme za pozornost. Na závěr jsme si dovolili shrnout nejdůležitější fakta.

Téměř celé území Česka od středečního večera sužuje silný vítr. Na hřebenech hor dosáhl v noci
ojediněle v nárazech i přes 110 km/h, tedy rychlosti orkánu. Ráno se situace mírně zklidnila, v 
Krkonoších i přesto dosahovaly ranní nárazy větru rychlosti až dokonce 108 kilometrů za hodinu.

V Krkonoších navíc stouplo lavinové nebezpečí na druhý stupeň z pětibodové stupnice. Horská služba proto nedoporučuje hřebenové túry.

Meteorologové v důsledku vývoje počasí rozšířili platnost výstrahy před větrem a sněhem do pátečního poledne.

Počasí navíc dnes komplikovalo také silniční provoz. Téměř celé Česká republika se dnes musela potýkat krom silného větru také s náledím a sněhem. Největší potíže čekaly řidiče na hranicích s Polskem. Několik hraničních průjezdů zůstalo neprůjezdných. Silnice blokovaly často nehody, silnici z Náchoda na Klodzko dokonce zablokoval hořící kamion.

Počasí ale naopak ocenili provozovatelé lyžařských středisek. Sněžení rozptýlilo jejich obavy, že
kvůli oblevě posledních dní budou muset sjezdovky uzavřít. Většina ski areálů funguje, nabízí i večerní lyžování, nejvíce sněhu má už tradičně největší areál Špičák. Úpravu běžeckých tratí komplikuje silný vítr, desítky kilometrů tras by ale měly být protaženy během pátku.

Na těžký mokrý sníh a silný nárazový vítr se ale musejí připravit lyžaři v západočeské části Šumavy. Od noci v oblasti sněží, teploty se ale pohybují kolem nuly. Nejvíce sněhu napadlo v Krkonoších, až 20 centimetrů. Sníh napadl i v Orlických horách.

Silničáři dopoledne uzavřeli téměř dvoukilometrový úsek horské silnice druhé třídy u krušnohorského Božího Daru. Zprůjezdnit se ho podařilo až kolem poledne. Policie navíc zakázala vjezd kamionů do Bruntálu kvůlli množství sněhu, které působilo potíže zejména kamionům a nákladním autům, která zablokovala provoz.

Na Valašsku měli řidiči největší potíže zejména na kopci směrem na obec Petrůvka na Zlínsku. Rozbředlý sníh ležel zejména na silnicích na Trutnovsku, Náchodsku, v nižších polohách hradeckého kraje mohutně pršelo. V Plzeňském kraji silný nárazový vítr místy shazujoval na silnice zlámané větve, všechny komunkace však zůstaly sjízdné.

5.1.2012 14:18 | Přechod do Polska z Harrachova volný

Hraniční přechod do Polska v Harrachově na Semilsku, který musela policie v 09:30 uzavřít kvůli sněhu, je od 13:00 pro veškerou dopravu opět průjezdný.

5.1.2012 14:07 | Vlak najel na spadlý strom

Silný vítr a těžký sníh porazil před polednem strom, který spadl na koleje na trati mezi Starým Městem a Hanušovicemi na Šumpersku. Vlak do překážky najel, nikdo ale nebyl zraněn. Dopravu zajistila náhradní autobusová doprava. Provoz by měl být obnoven kolem 15:00.

5.1.2012 13:59 | Vánoční strom předčasně odstraněn

Vichr v Karviné zavinil předčasné odstranění vánočního stromu na Masarykově náměstí. Kmen stromu po délce prasknul a hrozilo, že se vyvrátí. Místo proto hlídali strážníci. Dopoledne byl strom zlikvidován a dřevo prodáno na otop.

5.1.2012 13:29 | Cesta do Klodzka volná

SILNICE Silnice z Náchodu na Klodzko, která byla kvůli hořícímu kamionu a špatné sjízdnosti uzavřena, je opět průjezdná. Uzávěru přechodu policie zrušila před 11:00.

5.1.2012 13:18 | Sníh na Šumavě je hodně mokrý

Na těžký mokrý sníh a silný nárazový vítr se musejí připravit lyžaři v západočeské části Šumavy. Od noci v oblasti sněží, teploty se ale pohybují kolem nuly.

Většina ski areálů funguje, nabízí i večerní lyžování, nejvíce sněhu má už tradičně největší areál Špičák. Úpravu běžeckých tratí komplikuje silný vítr, desítky kilometrů tras by ale měly být protaženy během pátku.

5.1.2012 13:03 | Do Polska přes Harrachov neprojedete

SILNICE Ač se situace v Libereckém kraji zlepšila natolik, že sníh nebrání jízdě autům, ani kamionům, projet do Polska se v tuto chvíli řidičům nepodaří. "Na přechodu do Polska stojí policejní hlídky a nepouští do země ani osobní auta, ani kamiony. Důvody zatím nejsou známy," uvedla reportérka České televize.

V Harrachově tak stojí zhruba tříkilometrová fronta.

5.1.2012 12:58 | Vítr na Klínovci přesáhl rychlost 100km/hod.

Silný nárazový vítr v Krušných horách dosáhl na Klínovci místy rychlosti až kolem sta kilometrů za hodinu.

5.1.2012 12:48 | Pozor na Božím daru

SILNICE Silničáři dopoledne uzavřeli téměř dvoukilometrový úsek horské silnice druhé třídy u krušnohorského Božího Daru. Před polednem se ji ale podařilo zprůjezdnit, není však jisté na jak dlouho. Část kruhového objezdu nad Božím Darem přes Neklid k hranicím s Ústeckým krajem tak možná opět uzavřou.

Jde totiž o otevřený úsek silnice vedoucí mezi pláněmi, kde silnému větru nic nebrání.

5.1.2012 11:42 | Policie zakázala vjezd kamionů do Bruntálu

Sníh na Bruntálsku zásadním způsobem komplikuje dopravu. Problémy působí zejména kamionům a nákladním autům, které blokují provoz v Bruntálu. Policie jim proto uzavřela vjezd do města, kam smí jen osobní auta.

Související