Jeskynní komplex K´oox Baal na poloostrově Yucatán v Mexiku měří přes 56,5 kilometru. Prokázal to výzkum českých speleologů, kteří v oblasti společně se slovenskými kolegy bádají od roku 2009.

Nový objev Čechů už zařadila před pár dny mezinárodní společnost Quintana Roo Speleological Survey do žebříčku nejdelších jeskynních systémů světa.

Systém K´oox Baal původně měřil 36,7 kilometru. V prosinci se ale podařilo nalézt jeho propojení s menším systémem Tux Kupaxa dlouhým asi 20 kilometrů. Podle zažitého zvyku se proto Tux Kupaxa stal součástí K´oox Baal.

Je pravděpodobné, že další výzkum pomůže speleologům K´oox Baal posunout na třetí příčku v žebříčku nejdelších zaplavených jeskyní světa. Asi dva kilometry od K´oox Baal totiž leží zaplavený systém Xunaan Ha, který má přes 51 kilometrů.

10 nejdelších jeskyní

1. Systém Ox Bel Ha - 232,8 km

2. Systém Sac Actun - 215,4 km

3. Systém Dos Ojos - 81, 9 km

4. Systém K´oox Baal - 56,5 km

5. Systém Xunaan Ha - 51,4 km

6. Systém Toh Ha - 29,0 km

7. Systém Ponderosa  - 15,0 km

8. Systém Dos Pisos - 13,9 km

9. Systém Camilo - 12, 4 km

10. Systém Muul Three - 9,6 km

Pokud se podaří nalézt spojení mezi nimi, stane se i on součástí K´oox Baal, jenž by tak měl téměř 110 kilometrů. Pod Yucatánem je více zaplavených systémů. Nelze vyloučit, že u většiny se podaří objevit propojení.

K´oox Baal má již nyní jedno prvenství - je nejdelším zaplaveným jeskynním systémem, který je také zmapovaný.

"Žádnou z nově objevených jeskyní neopouštíme dřív, než dokončíme její mapu. Je to na Yucatánu bohužel výjimka. Ve výzkumu nám tedy nejde jen o to nalézt něco nového, ale zároveň zaznamenat poznatky a pochopit, jak systém funguje," uvedl jeden z objevitelů Daniel Hutňan.

Svým výzkumem v Mexiku pomáhají speleologové odhalovat i záhady prehistorie. V zaplavených místech našli již sedm koster dávno vyhynulých živočichů. Jednou z nejzajímavějších je kostra lenochoda. Měl by to být dokonce dosud nepopsaný druh.

Příští rok se v Brně uskuteční Mezinárodní speleologický kongres, na němž budou speleologové své výzkumy v Mexiku prezentovat. Na 16. ročníku této prestižní akce se na brněnském výstavišti sejde přes 2500 jeskyňářů z celého světa.

Na území někdejšího Československa se konal jen jednou, v roce 1973 v Olomouci. Brněnský kongres připomene význam speleologie na Moravě, kde byly položeny profesorem Karlem Absolonem základy tohoto vědního oboru.