Pavel Kotyza se rozhodl, že si bude vydělávat nošením triček. Firmám, které mají o jeho služby zájem, nabídne i multimediální propagační servis. Natočí pro ně propagační video a zviditelňuje je prostřednictvím PR článků a odkazů na Facebooku a Twitteru.

"Chtěl bych, aby se na mně objevilo "obchod s psí výživou" i "krejčovská dílna"," říká v rozhovoru pro IHNED.cz.

Jak vás napadlo vzít si každý den na triko jednu firmu?

Když jsem byl v roce 2009 ve Státech, narazil jsem tam na tuhle věc. Začínal tam s tím tehdy člověk jménem Jason Stadler, který službu iwearyourshirt.com provozuje dodnes. Mně se to hned líbilo a řekl jsem si: "Tak tohle já musím zkusit." Koupil jsem si české domény nosimvasetriko.cz a pak už jsem jen čekal na ten správný moment.

Kdy jste svůj nápad vyndal z šuplíku?

Až loni v létě při rozhovoru s kamarádem. On mi povídá "tak to rozjeď", ale já jsem říkal, že je to časově náročné. A pak mě najednou trklo, že bych to mohl udělat v rámci diplomky.

Jaké byly vaše dosavadní zkušenosti s podnikáním?

Podnikám v různých projektech už 10 let, a tak vím, že malé rozjíždějící se start-upy a podnikatelé hledají jakékoliv způsoby, jak se netradičně zviditelnit, aby to přitom moc nestálo.

Kolik firmu stojí, když jeden den nosíte jejich triko?

Každý den jinak. Prvního ledna, když jsem to spustil, to stálo 10 korun na den. Každý den zvyšuji cenu o desetikorunu, takže dnes - 25. ledna - to stojí 250 korun. Ty částky nejsou horentní, v půli roku se bavíme o nějakých patnácti stovkách.

Může si u vás klient zaplatit víc než jeden den?

Moje původní představa byla, že jedna firma může mít maximálně dva dny v měsíci. Ale vše záleží na tom, jak se domluvíme. Už jsem měl zájemce o celý týden, jenže je složité vymýšlet celý týden obsah pro jednu firmu. Navíc diváky, kteří sledují můj web, asi nebude bavit sledovat týden to samé. Takže úplně ideální by bylo, kdybych mohl vystřídat 365 firem za celý rok.

Co z vašich aktivit nakonec klienti nejvíc ocení?

Jsou to takové dvě věci, které si odporují. Všichni se ptají na triko a všem se líbí, že ho nosím, ale většině lidí jde spíš o zpětné odkazy, které zůstávají na internetu.

Trávíte v práci vlastně celý den, co vaše studijní povinnosti?

Já studuji dálkově. Navíc se mi to pěkně sešlo, protože do 31. prosince jsem byl ředitelem mobilních služeb v Mediatelu ve Zlatých stránkách, kde jsem po více než dvou letech skončil. Od 1. ledna jsem začal nosit trika a nejprve jsem si myslel, že to budu dělat při práci. Ale zjistil jsem, že je to práce na plný úvazek: někam musíte dojet, vybalit si stativ, kameru, připravit, natočit na několikrát, odjet domů, nastřihat to, napsat PR článek, přes den pak tweetovat, facebookovat.

Pracujete i o víkendech?

Zatím dělám i víkendy, ale uvažuji, že přestanu, protože je o ně slabší zájem.

Jaký nejkurióznější nápis jste na svém hrudníku zatím nosil?

Koupila mě třeba doména retard.cz, takže hned první neděli jsem chodil v triku retard.cz. Těší mě nosit mix firem – chtěl bych, aby se na mně objevilo "obchod s psí výživou" i "krejčovská dílna". Jediné, co odmítám, je propagovat politické strany a různé finanční rychlopůjčky.

Pracujete sám?

Ano. Ale na webu už sháním další nosiče, protože je několik cest, kterými to rozvinout. Jedna z nich je, že bych měl regionální nosiče – v Plzni, ve Zlíně, v Ostravě, v Praze. Druhá varianta, kterou mám v hlavě, je, že by se toho chytla nějaká televize a udělali bychom z toho regulérní denní show.

Co plánujete v blízké budoucnosti?

Teď třeba hledám sponzora měsíce. Sponzor měsíce bude někdo, kdo bude před každým videem a za každým videem, každý den bude mít svůj reklamní blog a za to mi dá nějakou fixní částku nebo třeba kameru do užívání.

Říkal jsem si, že by bylo krásné, kdybych celý život nepotřeboval peníze a vše si nějak obstaral. Pronajal bych třeba jeden den v týdnu benzinové společnosti a oni by mi to vrátili ve voucheru na benzin. Otázka je, jestli to na českém trhu lze.

Uživíte se vaším novým podnikáním?

Zatím ne. Zatím to mám jako opravdový experiment v českých a slovenských podmínkách. První měsíc vydělám 6 tisíc, druhý měsíc 16 tisíc, třetí měsíc 25 tisíc, ono to jde pomaličku nahoru. Bude trvat dlouho, než dosáhnu na plat, který jsem měl v Mediatelu, ale mám moto: "Alespoň jsem to zkusil." Neříkám, že to za čtvrt roku celé nepokroutím, jsem otevřený jakýmkoliv změnám.

Související