V budoucnu by podle Pospíšila mohl o sankcích rozhodovat ministr nebo jiný výkonný orgán.

V médiích se v poslední době objevila řada případů, kdy lidé dlužící pouze zanedbatelné částky, uhradili nakonec na nákladech exekuce desetitisíce. Někdy jim byl také obestaven či zabaven majetek, který rozhodně neodpovídal výšce dluhu. Podle Pospíšila v některých případech pomůže nová vyhláška upravující odměny advokátů a exekutorů, některé věci jsou však prý již legislativně ošetřeny. Je pak zcela jisté, že pochybil konkrétní exekutor.

"Kdyby zkrátka dva, tři exekutoři už přišli o svoji licenci, tak bychom viděli ty změny, které by nastaly," prohlásil Pospíšil. O sankcích by podle něj mohl například rozhodovat ministr, protože ten nese politickou odpovědnost a musí případně mírné tresty odůvodnit. Rozhodnutí ministra by pak přezkoumával soud, aby měl exekutor garance, že je postup zákonný. Úřad již podle Pospíšila takovýto model zpracovává.

Snížené odměny pro advokáty a exekutory

Ke kritice exekutorů se přidala také místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. Podle ní si v Česku vytvořili monopol a stát zanedbal jejich dozor. "Tady zaspaly skutečně kontrolní mechanismy," uvedla. Exekutoři podle ní často nedodržují pravidlo přiměřenosti zabaveného majetku k výši dluhu.

Novela vyhlášky, podle které se budou snižovat odměny advokátů a exekutorů, začne podle ministra platit v březnu. V případě nejnižších částek by platil dlužník až o 70 procent méně. Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni však tato změna není dostatečná. Požaduje vyhlášku zcela zrušit. Pospíšil připustil i tuto možnost. O odměnách exekutorům by pak rozhodovaly soudy podle jednotlivých případů exekuce.

V souvislosti s exekutory již sněmovna projednává novelu, podle které by musel věřitel před podáním žaloby uvědomit dlužníka o tom, že mu dluží. Exekutoři by také museli slučovat všechna exekuční řízení proti jednomu dlužníkovi do jednoho.