Ještě před čtyřmi lety počet cizinců v Česku každoročně narůstal. Od roku 2009 se ale křivka otočila.

Klesají jak počty Vietnamců, tak i u nás nejpočetnějších ukrajinských občanů, jež jsou nejvíce zastoupeni v Praze a přilehlých průmyslových oblastech. Více je naopak Slováků.

"Slováci tvoří více než polovinu cizinců z Evropské unie na našem území. Je jich necelých dvaasedmdesát tisíc," říká Daniel Chytil z Českého statistického úřadu.

Většina cizinců  přichází za prací a lepším platovým ohodnocením. Podle průzkumu Českého statistického úřadu si u nás průměrný Ukrajinec vydělá kolem sedmnácti tisíc korun a příslušníci zemí bývalé Jugoslávie si přijdou v průměru na necelých pětadvacet tisíc.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vietnamské tržnice a večerky jsou téměř na každém rohu, ruské matrjošky se usmívají z většiny výloh se suvenýry a ukrajinských obyvatel má více než my pouze Německo a Itálie. Přesto počet cizinců v ČR klesá a třetina z přibližně 408 tisíc migrantů zde dokonce žije bez dětí. Rodinu živí zpoza hranic.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.