Městský soud v Praze bude ve středu řešit největší dotační podvod v zemi: nezákonné rozdělování evropských dotací na jihu a západě Čech.

Před soudcem stane bývalý šéf Regionální rady regionu soudržnosti jihozápad Jiří Trnka a jeho tehdejší podřízený Martin Půlpytel.

Žalobce je viní z toho, že manipulovali s dotacemi za 3,7 miliardy korun. Za zneužití pravomoci veřejného činitele,  pletichy při veřejné soutěži a poškození finančních zájmů Evropského společenství jim hrozí až dvanáctileté vězení.

Protikorupční policie přitom před měsícem obvinila oba dva i z dalších manipulací s dotacemi, tentokrát ve výši 6,3 miliardy korun. Spolu s Trnkou a Půlpytlem je v tomto případě stíhána i Trnkova nástupkyně v čele úřadu Klára Böhmová.

Jiří Trnka je přitom přesvědčen, že jej soud osvobodí. "Náš systém byl opakovaně oceňován jako jeden z nejprůhlednějších," říká bývalý ředitel úřadu, který se po odchodu stal advokátním koncipientem v kanceláři Miroslava Kříženeckého.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.