Schází mu už jen poslední krok, aby se v Česku odhodlal k nevídanému – zažalovat zaměstnavatele za to, že jej vyhodil kvůli diagnóze HIV.

Tři a půl roku pracoval jako státní policista v Praze. Od chvíle, kdy se dozvěděl zdrcující diagnózu, uplynuly do jeho propuštění čtyři měsíce. Výsledek HIV testu totiž prosákl na pracoviště.

"Když jsem na sklonku roku 2010 v práci předstoupil před posudkového lékaře, bylo jasné, že se můj životní sen právě sesypal jako domeček z karet," říká mladík M. B., jehož jméno redakce zná, ale na jeho přání jej nezveřejní, dokud se muž neodhodlá k soudnímu sporu.

"Déčko" znamená propuštění

Česká legislativa nevyžaduje, aby HIV pozitivní člověk oznámil svou diagnózu zaměstnavateli. Když ovšem přijde na věc, vzbuzuje tato nemoc ve společnosti velké emoce.

Komentář

Sledujte, co s vámi ty zprávy udělají: V Praze propustili HIV pozitivního policistu. V okresní nemocnici odmítli ošetřit HIV pozitivního člověka. Samozřejmě jste zděšeni. Tohle že se u nás děje?! Vždyť je to odporná diskriminace! A teď sledujte, co s vámi udělají tyhle situace...

 

Celý komentář Petra Honzejka čtěte - ZDE

"To, že jsem HIV pozitivní, vynesl někdo z lékařského personálu, jiná možnost mě nenapadá. Postupně si o tom začalo šuškat celé oddělení," vzpomíná M. B. Pak už přišel jen příkaz dojít si ke zmíněnému služebnímu lékaři, který po ověření pravdivosti diagnózy předal případ posudkové komisi.

"Zařadili mě do skupiny D podle policejní Vyhlášky o zdravotní způsobilosti, což znamená s okamžitou platností výpověď," vypráví.

Současná léčba přitom dokáže vliv viru na běžný život výrazně zpomalit a HIV pozitivní člověk může bez zásadních projevů nemoci fungovat až patnáct let. Virová nálož v krvi se léčbou dá snížit na minimum a člověk se tak stává nenakažlivým.

Pak se dozvěděl o případu jednoho Poláka, který soudní spor o své právo na práci u policie vyhrál a založil tím precedens. Po jeho vzoru začal M. B. také bojovat.

"Napsal jsem veřejnému ochránci práv a oslovil jsem Český helsinský výbor," říká. Když mu ombuds­man před pár měsíci odpověděl, že pracovněprávní spor do jeho agendy nespadá, došlo mu, že jedinou cestou je soud. "Znamená to ztrátu anonymity, ale jinak se tady věci nezmění," přemítá M. B.

Celý příběh státního policisty, který přišel o zaměstnání kvůli diagnóze HIV, si můžete přečíst ve středečním vydání Hospodářských novin.

ctete streda