Rozhovory se současnou vládou nikam nevedou, musíme ji donutit ke zrušení reforem a demisi jinak, říká šéf nejsilnější odborové centrály Jaroslav Zavadil. Na jednání tripartity se až do demise vlády vrátit nechce. Víc než polovina svazů podle Zavadila trvá po úspěšné demonstraci na vyhlášení generální stávky. Pokud proběhne, mělo by to to být do prázdnin.

HN: Na stotisícové demonstraci jste se dmul pýchou jako generál na přehlídce vojska. Nebo se nám to jen zdálo?

Nemyslím si, že bych se dmul pýchou, ale byl jsem překvapen a trochu i dojat množstvím lidí, kteří nás přišli podpořit. Je to povzbuzení, když vidíme, že míra naštvanosti lidí přerostla v občanský odpor. To by neměli politici podceňovat.

HN: Co by mělo být výsledkem? Svržení vlády?

S občanskými iniciativami, které nás podporují, jsme se shodli na nutnosti zastavení tohoto typu reforem. A na tom, že současné zkorumpované vládnutí není normální. Proto chceme demisi vlády a předčasné volby.

 

 

HN: Odbory mají hájit zaměstnance, ne se stávat politickou silou, nemyslíte?

Z toho, že to bylo interpretováno jako politická akce, jsem na rozpacích. To, že se tam lidé sešli, bylo výrazem jejich naštvanosti. Byl to hlavně občanský a sociální protest. Vládní reformy prostě ohrožují peněženky statisíců lidí.

HN: Jenže vy kladete čistě politické požadavky.

Odbory mají právo zasahovat i do politiky, pokud to po nich lidé žádají. Občané se nesmí nechat natlačit do polohy, ve které by je rád viděl prezident Klaus a někteří politici: aby jen chodili k volbám a pak čtyři roky mlčeli. Když vláda vypadá takhle, je nutné protestovat a odbory se do toho mají zapojit. Ale rozhodně nechceme zakládat nějakou politickou stranu, i když po tom někteří lidé volají.

HN: odešli jste z tripatrity, tak se nemůžete divit, že premiér Nečas řekne, že jste militantní.

Proč by odbory neměly být militantní? Odbory mají přeci v základu založenou určitou militantnost. My své požadavky prosazujeme i militantním způsobem, když už to nejde jinak.

Třeba odboráři v Německu mají velmi dobré zkušenosti z jednání s Angelou Merkelovou. My ale máme z jednání s Petrem Nečasem jen špatné. Za prostředky, které odbory zvolí, může vláda se kterou jednají. Za demonstraci na Václavském náměstí si tahle vláda může sama. S premiérem Nečasem jsme často seděli v jedné místnosti, dýchali jsme jeden vzduch, ale výsledek nebyl skoro žádný. To vás přeci po čase otráví. A jdete jinou cestou - do ulic.

HN: Jak silná je teď podpora generální stávky?

Začíná se zvyšovat nad padesát procent. Některé svazy ji jednoznačně požadují. A já bych si ji rozhodně přál. Bude ale záležet na tom, jestli ji bude nakloněna veřejnost. Ne že bychom si chtěli dělat nějaký průzkum, ale jistě ho někdo udělá za nás.

HN: Kdy by generální stávka měla být?

Osobně si myslím, že by to mělo být do prázdnin. Ale může to být i v září. Chtěl bych politiky upozornit, že se naštvanost dostává do úrovně, kdy se některé skupiny začínají radikalizovat. A že by to mohlo přerůst mez, kdy je možné je kontrolovat. Proto apeluji, aby to nebagatelizovali, aby se vyvarovali populistických prohlášení, že demonstruje lůza. Tím přilévají olej do ohně.

Celý rozhovor čtěte v pátečních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související