Jaroslav Čvančara není vystudovaný historik, přesto je díky svému dlouhodobému výzkumu jedním z největších českých odborníků na téma heydrichiády.

Proč československá zpravodajská služba naplánovala atentát?

Představitelé Ministerstva národní obrany v Londýně v čele s plukovníkem generálního štábu Františkem Moravcem vytipovali Reinharda Heydricha jako jednoho z nejklíčovějších mužů Třetí říše. Ten navíc jako zpravodajský protihráč překročil nepsanou hranici.

Občas se lze dnes někde dočíst, že útok prý organizovala československá exilová vláda v Londýně. To je ovšem holý nesmysl. Byla to vysoce tajná záležitost. Taková věc se politikům prostě nesvěřuje.

Bene a s a brit zpravodajciPrezident Beneš s československými a britskými zpravodajci, zdroj: Jaroslav Čvančara

Setkalo se zde několik motivů. Byl to především zájem našich zahraničních vojáků a příslušníků domácího odboje, především z řad Sokolů. Ti požadovali okamžitou odvetu za to, co tu Heydrich prováděl. Jediným informovaným politikem byl prezident dr. Edvard Beneš. Ten usiloval o anulaci mnichovské dohody. Dále můžeme hovořit o mezinárodně-politických motivech zajímajících Spojence, tedy především Brity a Sověty.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.