Když šel mladý designér Michal Marko kolem party dělníků, kteří právě rozbalovali z krabic velké solární panely, dostal na první pohled bláznivý nápad. Co takhle ty kartony využít a něco z nich vyrobit? Například nábytek? A společně se dvěma dalšími kamarády svoji vizi převedl do reality.

Navrhli a vyrobili gauč s názvem ADsettee, který je sestavený z tvrdých zvlněných papírových kartónů, dá se kdykoliv rozložit i přestěhovat a stojí pár stovek. A s nápadem uspěli.

S gaučem vyhráli v kategorii Potenciál v soutěži Vodafone Nápad roku 2012, která každoročně odměňuje svěží nápady v byznysu a autorům pomáhá rozjet s daným nápadem jejich vlastní podnikání. Celkově se umístili na pátém místě.

"Všichni jsme studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a dobře víme, jaké to je, když máte hluboko do kapsy. Nemáte prostě peníze na drahé vybavení bytu. Právě to nás inspirovalo k tomu vytvořit tohle křeslo. Je vyrobené z kartonu od solárních panelů, které by se jinak vyhodily. A bude stát jen kolem čtyř stovek," říká šestadvacetiletá Monika Bajerová, jedna ze tří členů autorského týmu.

Desítka úspěšných

1. místo
Zwinger Michal - Rozečti.se - online aplikace pro výuku rychlého čtení.

2. místo
Berger Tomáš - LEADY.CZ - systém identifikuje firemní návštěvníky webu.

3. místo
Spáčil David - Videoflot - server pro tvorbu videa má sblížit zákazníky, tvůrce, spoluautory a další.

4. místo
Semrád Miroslav - Mikroelektrárna - zabývá se výstavbou a provozem nezávislých zdrojů elektřiny a tepla.

5. místo
Erlebach Libor - ADsettee - gauč vyrobený z pětivlnného kartonu.

6. místo
Martinovič Jan - Edukin - projekt zaměřený na pomoc hendikepovaným dětem s různými poruchami učení.

7. místo
Šandera Vladimír - Servis NA KLIK - vyřeší problémy s počítačem na jeden klik.

8. místo
Surák Adam - Pikr - pomůže najít pomocníka na drobné úkoly, které sami nezvládáte nebo nechcete zvládat.

9. místo
Mádle Jakub - Jáhrdina.cz - nabízí originální dětské knížky, v nichž je dítě aktivní součástí pohádkového příběhu.

10. místo
Chytrý Martin - mojeBillboardy.cz - pomáhají podnikatelům a firmám při nákupu billboardů, citylightů a dalších médií.

Svůj gauč by chtěla trojice kamarádů prodávat ve velkém. Nabízet ho chtějí nejen studentům, ale například i firmám, které mohou do kartonu vyřezat svoje logo a používat ho jako reklamu. Vítězství v této kategorii soutěže jim přinese členství v podnikatelském inkubátoru, různá školení a a další podporu.

"Je také možné, že se jich ujme investor a finančně jejich rozjezd podpoří. Loni takhle investoři vložili do vítězných projektů skoro čtyři miliony korun," říká mluvčí soutěže Vladimír Komjati.

Rychločtení pro studenty i bankéře

Z celkových 156 přihlášených projektů organizátoři vybrali 14 nejlepších. Absolutním vítězem se stal webový projekt Rozečtise.cz teprve pětadvacetiletého Michala Zwingera. Jde o online aplikaci, která učí lidi rychle číst.

"Je to učební program pro lidi, kteří potřebují v práci načíst hodně textu a vytahat z něj informace. V celkem dvaceti lekcích je program naučí, jak číst rychle a zároveň z textu získat to, co potřebujete. Chceme to nabízet například v bankovnictví, lidem, kteří dělají různé kancelářské profese i například studentům, kteří se musí učit na zkoušky," plánuje Zwinger, jenž vystudoval management na pražské VŠE.

Díky soutěži dostane do rozjezdu sto tisíc korun a členství v ponikatelském ikubátoru.

"Rozhodli jsme se ocenit a podpořit výukový program Rozečtise.cz vývojáře Michala Zwingera především kvůli naší uspěchané době. Mnoho lidí dnes touží zdokonalit a zrychlit své schopnosti jako je i čtení, a to jim tato aplikace umožní," říká členka poroty soutěže Markéta Moreno z firmy Vodafone.

Video a úspora energie

Na druhém místě se umístil Tomáš Berger se systémem Leady.cz, který dokáže identifikovat firemní návštěvníky webů.

Systém vlastníkům webu například řekne, jaká firma na jejich stránky přišla a co ji zajímalo, doplní obrat, obor, ověřené kontakty a další informace. Umožňuje tak rozpoznat nové klienty, více vytěžovat ty stávající nebo ohlídat reklamní kampaně a další online aktivity.

Zemřel vynálezce dálkového ovladače na televizi. Podívejte se, jak zařízení vypadalo - čtěte ZDE

Na třetím místě skončil David Spáčil s projektem Videoflot, který využívá toho, že je na webu stále větší poptávka po videích.

Projekt sbližuje tvůrce videa se zákazníky a pomáhá i při hledání spoluautorů, herců a dalších lidí, kteří se webová videa vytváří. Čtvrté místo patří Miroslavu Semrádovi, který vytvořil mikroelektrárnu, jež ze zemního plynu vyrábí teplo a elektrickou energii, a tím šetří spotřebu domácností.

Od pondělí můžete sledovat seriál tištěných HN: Nápady, které uspěly aneb Jak se podařilo prorazit úspěšným projektům z minulých ročníků.

Související