Životní dílo Jana Husa patří mezi elementární znalosti, které si děti odnášejí ze základní školy. Hus se stal knězem, rektorem univerzity i kacířem. Na přelomu 14. a 15. století vystudoval univerzitu v Praze, o pár let později stanul v jejím čele. Kromě toho kázal v kapli Betlémské v Praze a jeho promluvy chodívaly poslouchat nejen zástupy prostého lidu, ale podle pověsti také královna Žofie, manželka Václava IV.

Když však Hus začal kritizovat poměry v církvi a především prodávání odpustků, stal se z něj rázem nepřítel církve. 6. července 1415 za své názory na církev upálen v německé Kostnici. Jeho smrt odstartovala v českých zemích husitské hnutí.

Až v roce 1999 se Hus oficiálně zbavil kacířského označení, když Jan Pavel II. prohlásil, že Hus byl významnou osobností českých dějin a jeho smrti lituje. Rok nato byl Hus posmrtně odměněn i státním svátkem. Slaví se vždy v den výročí jeho úmrtí.

Zkuste si v našem kvízu, jak jste na tom se znalostmi o Husovi, a co vás v dějepisu nenaučili.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.