Česká republika slaví státní svátek, kterým si připomíná si 94. výročí vzniku Československa. Vyvrcholením oslav se stane večerní projev prezidenta Václava Klause a předání státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Ministerský předseda Petr Nečas (ODS) ani vicepremiér a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg se však ceremoniálu neúčastní.

Nečas program v neděli v poledne odvolal ze zdravotních důvodů, Schwarzenberg serveru lidovky.cz řekl, že "je na jižní Moravě".

"Premiér si v sobotu při sportu přivodil bolestivý otok lýtka, kvůli němuž musel být ve večerních hodinách ošetřen v nemocnici. Lékaři mu byl důrazně doporučen pro prevenci žilního zánětu s rizikem trombózy dnešní klid na lůžku a intenzivní léčba tak, aby od pondělí mohl opět bez omezení absolvovat celý svůj pracovní program," vysvětlil mluvčí vlády Michal Schuster, proč se Nečas nezúčastní oslav státního svátku, včetně ceremoniálu na Hradě.

Na oslavách státního svátku na Pražském hradě chyběl Nečas i loni, tehdy se omluvil z pracovních důvodů.

Vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nevidí pro svou účast na Hradě důvod. "To vyznamenání předává hlava státu a je jedno, jestli tam někde vzadu sedí ti či oni. Podle mě bychom se my politici neměli brát tak vážně. My nemáme žádný vliv na význam takové události," řekl serveru lidovky.cz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.