Studenti práv a advokátní koncipienti dosáhli alespoň částečného úspěchu při svých důrazných protestech proti zpřísnění zákona o advokacii, o kterém tvrdí, že by jim výrazně ztížil přístup do oboru.

Česká advokátní komora (ČAK) totiž otočila a tento týden na svém webu oznámila, že už netrvá na prodloužení koncipientské praxe ze tří na pět let.

Právě délka praxe se totiž stala jedním z hlavních důvodů bouřlivých reakcí budoucích advokátů, kteří se koncem října začali šikovat na webech a více než tři tisícovky jich podepsaly elektronickou petici.

Po dvou týdnech je tu obrat. "ČAK nebude v současné době samostatný návrh na prodloužení praxe advokátních koncipientů prosazovat," uvedl v internetovém prohlášení tajemník České advokátní komory Ladislav Krym. Podle něj je vhodné sladit délku koncipientské praxe s ostatními právnickými profesemi.

"Jednak s ohledem na vzájemnou prostupnost právnických povolání a jednak i proto, že situace ohledně kvality a rozsahu přípravy začínajících je v ostatních právnických profesích obdobná a hodnocená též jako nepříliš uspokojivá,“ dodal Krym.

Zároveň ale nechal šikovně otevřená zadní vrátka. Do svého vyjádření totiž napsal, že by prodloužení praxe advokátního koncipienta přispělo ke zkvalitnění přípravy na povolání a o tématu se bude dál diskutovat.

Debatu přitom čeká i ministerstvo spravedlnosti, které předkládá příslušné zákony týkající se justice. "Na tuto diskusi jsme připraveni. Jde o běh na dlouhou trať," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.

Ekonomické zájmy zkušených advokátů?

Nedávno založené Sdružení advokátních koncipientů ovšem nadále pochybuje o tom, že kroky České advokátní komory povedou ke zkvalitnění přípravy koncipientů a nikoliv jen k ekonomickým zájmům zkušených a zavedených advokátů.

Koncipienti, ale i někteří zkušenější právníci už dříve totiž poukazovali na to, že komora má jediný zájem: vyšachovat z oboru mladé. A důvod? Příliš velká konkurence.

Předseda Sdružení advokátních koncipientů Martin Nedvěd upozorňuje na to, že zamýšlené novinky okolo zákona o advokacii se na veřejnost dostávají takřka pokoutně.

Kusé informace

"Je politováníhodné, že veškeré informace o uvažovaných změnách zákona o advokacii a nyní i o upuštění od prosazování jedné z těchto změn jsou velmi kusé a některé dokonce pochází z dosud oficiálně nezveřejněných materiálů," řekl Nedvěd serveru IHNED.cz.

Naráží tak na spekulace, které se objevily před dvěma týdny, když na internetu začal kolovat návrh novely zákona o advokacii sepsaný v paragrafovém znění i s důvodovou zprávou. Tedy téměř hotový zákon. K autorství dokumentu, který zvedl obrovskou vlnu nevole, se však dodnes oficiálně nikdo nepřihlásil.

Komora advokátů, která čelila kritice, následně couvla při diskusi o dálce koncipientské praxe. "V tomto směru bychom uvítali jasné vyjádření ČAK k tomu, jaké důvody ji vedly k úvahám o prodloužení koncipientské praxe a zároveň, proč od nich následně ustoupila," uvedl Martin Nedvěd.

Některá vyjádření představitelů komory podle něj vedou k pochybnostem o skutečných důvodech připravovaných opatření.

"Můžeme jen spekulovat o tom, zda to byl mediální ohlas a vyjádření z řad odborné veřejnosti, vesměs kritického rázu, které vedly k upuštění od prosazování prodloužení koncipientské praxe," dodal Nedvěd.

Ústupek. Ale jen jeden

Zdůraznil přitom, že ze strany komory jde jen o jeden ústupek v celé sadě zvažovaných novinek, které podle Nedvěda mohou v případě přijetí vést k omezení přístupu do advokacie a omezení soutěže v odvětví.

Mezi návrhy, o kterých se hovoří, bylo kromě prodloužení délky koncipientské praxe o dva roky třeba i omezení počtu koncipientů u zkušeného advokáta. Prý proto, aby na ně měl jejich školitel více času. Jenže to podle koncipientů přinese další snížení kapacity v oboru.

Přestože ČAK popírá, že by takovou novelu zákona pro ministerstvo přichystala, veřejně přiznává, že chce rapidně vylepšit přípravu mladých advokátů.

Právní džungle

"Kvalita se zhoršuje posledních několik let. Potvrzují to i statistiky, dříve u zkoušek neuspěla pětina, nyní jde o třicet procent," uvedla už dříve mluvčí ČAK Iva Chaloupková a vyjmenovala důvody, které vidí za horší kvalitou právních služeb mladých advokátů.

"Právní džungle, přibývá evropských předpisů a školitelé se podle všeho nevěnují přípravě tak, jak by měli. Nám jde zejména o to, aby klient dostal od advokáta kvalitní služby," dodala Chaloupková.

Podle tajemníka Ladislava Kryma se ČAK hodlá zaměřit na zlepšení výukových a školících programů. "A také na úpravu advokátních zkoušek a zajištění kvalitních školitelů. Tedy advokátů odpovědných za přípravu advokátního koncipienta," uvedl Krym.

Sdružení koncipientů zpřísnění zkoušek nevadí. Vidí však potíž v krátké době na přípravu. Ta je nyní jen jeden měsíc.