Vlnu kritiky, která se po sporném výpočtu neplatných podpisů v peticích prezidentských kandidátů snesla na Václava Henycha, nezažívá dlouholetý úředník ministerstva vnitra poprvé. Už před třemi lety byl ředitel odboru všeobecné správy vnitra a člen Státní volební komise veřejně kritizován za špatný návrh na zrušení utrapravicové Dělnické strany.

Šlendriánem, který sděluje jen obecně známé skutečnosti a nepředkládá žádné důkazy, tehdy Henychův dokument nazval třeba politolog Karlovy univerzity Jan Charvát. Podobně jej nakonec viděl i soudce Vojtěch Šimíček z Nejvyššího správního soudu a návrh na zrušení Dělnické strany zamítl. Ministerstvo vnitra pak pro druhý pokus rozpustit subjekt koketující s neonacisty raději využilo služeb soukromého advokáta Tomáše Sokola, a ten už uspěl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Václav Henych už na vnitru pamatuje 15 ministrů, na úřadu pracuje od roku 1980. Nyní nese odpovědnost za kontroverzní verdikt o vyřazení třech prezidentských kandidátů, dřív se nevyznamenal ani při pokusu o zákaz extremistické strany.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.