Nová protikorupční pravidla chce vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) představit v úterý odpoledne. HN ale získaly klíčové body strategie předem.

Její součástí je mimo jiné zákon o úřednících a povinnost vypracovávat rozklikávací rozpočty. Bude také zakázáno obchodovat s firmami, které mají nedohledatelného vlastníka.

Podívejte se na přehled klíčových bodů nové vládní protikorupční strategie:

1. Zákon o úřednících

Zatímco dnes je běžné, že nový ministr či hejtman si do úřadu přivede i loajální lidi, nový zákon o úřednících by tuto praxi měl změnit. Úředníci by zároveň měli být profesionálové, kteří se nebudou bát o místo, když někdo bude chtít například zmanipulovat zakázku.

Protikorupční strategie nařizuje tento zákon sepsat do roka. Na druhou stranu, Nečasova vláda ho plánovala již dříve a dodnes zákon ještě nevznikl. "Politici se bojí, že ztratí na úřady vliv. A věří, že jimi kontrolovaná státní správa funguje nejlépe," vysvětluje David Ondráčka z Transparency International.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.