Bezpilotní letoun ke kontrole ropovodů, provizorní most pro záchranáře, ale také nesmrtící granáty k rozhánění demonstrací. Vedení nově vzniklého Vojenského technického ústavu se snaží peníze na svůj provoz získat, kde se dá. A rozhodlo se dostat co nejvíc armádních novinek mezi energetiky, hasiče nebo policisty.

"Naši experti například dlouhá léta pracovali na vývoji vlastních bezpilotních letadel. Ta nabízíme například distribučním podnikům, které je mohou využít pro letecké hlídání ropovodů a produktovodů," říká ředitel ústavu Václav Irovský.

Pro pravidelné přelety nad potrubími se dnes využívají malé vrtulníky nebo průzkumná letadla – podle Irovského by však hlídání pomocí dálkově řízených letadel vyšlo mnohem levněji.

"Naše bezpilotní prostředky dokážou tyto úkoly plnohodnotně zajistit. Jsou opatřeny speciální hlavicí, která se může zaměřit na objekt, jako je produktovod, a sledovat jej po celé jeho délce," říká Irovský. Nový vojenský "výzkumák" proto již začal jednat o možném využití letounů s distribuční firmou Čepro, která spravuje 1100 kilometrů produktovodů. Stejně tak ústav oslovil také policii a hasiče. Těm nabízí například speciální počítačové hry, které slouží k simulování mimořádných situací. Až dosud je jako doplněk výcviku využívali vojáci, nyní by si na nich mohli hasiči trénovat například zásah při fiktivní havárii Temelína.

Vojenský technický ústav zřídilo k začátku letošního roku ministerstvo obrany, když sloučilo tři různá vývojářská pracoviště, která původně spadala pod armádní opravny. Do nového státního podniku tím přešlo zhruba 350 zaměstnanců.