Česká biskupská konference dala souhlas k zahájení procesu blahořečení kněze Josefa Toufara. Kněz byl umučen za komunistického režimu v roce 1950 v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem.

Píše to středeční Mladá fronta Dnes. Blahořečení je první krokem k tomu, aby mohl být Toufar prohlášen za svatého. Složitý církevní proces, při němž se bude zkoumat celý život kněze Toufara, inicioval královéhradecký biskup Jan Vokál.

V prosinci 1949 se při mši v katolickém kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku během kázání faráře Toufara údajně několikrát pohnul kříž umístěný na hlavním oltáři. Dodnes neobjasněný úkaz se prý později ještě opakoval.

Tato událost posloužila totalitní moci k perzekuci církve. Vyšetřovatelé chtěli, aby se kněz přiznal, že pohyb kříže zinscenoval. Toufar byl zatčen a mučen. Týraný sedmačtyřicetiletý duchovní zemřel 25. února 1950 na následky prasklého žaludečního vředu.

"Nechal se raději ubít k smrti, než by křivě svědčil proti církvi a svým spolubratrům," řekl biskup Vokál, do jehož diecéze Číhošť patří.

Proces blahoslavení a následného svatořečení je složitý, historik Jan Stříbrný listu řekl, že může trvat několik let. Bude se mimo jiné zkoumat, zda Toufarův život byl dostatečně příkladný. Podle biskupa Vokála však pamětníci uvádějí, že to byl "neobyčejně ryzí člověk a kněz".

Blahořečení je v křesťanském světě považováno za jakýsi předstupeň kanonizace, čili svatořečení. Liší se zejména menšími nároky a vázaností na užší území či církevní řád.