V ulici mezi starou a novou budovou Národního divadla došlo k explozi. "Měli jsme výbuch plynu, je evakuace celého baráku," řekl serveru IHNED.cz zaměstnanec FAMU, která sídlí na adrese Divadelní 5.

Budova patří státnímu podniku Řízení letového provozu, který ji pronajímá jiným firmám. Největším pronajímatelem je Galerie Zdeněk Sklenář. Její zaměstnanci ani majitel se nyní k celé události nechtěli vyjadřovat.

Zraněno bylo 43 lidí,  230 pak evakuováno, mimo jiné z budov Národního divadla, Akademie věd ČR či fakulty sociálních věd a filmové fakulty. Domy v okolí mají rozbitá okna.

„Všechny lidi jsme evakuovali. Máme několik zraněných, odhadem asi deset lidí. Všichni ale odešli z budovy po svých. Nyní řešíme, co se bude dít dál. Evakuovali jsme řádově 400 lidí. V budově ale zůstaly jejich věci, peněženky, telefony, takže se řeší, co teď. Jsou popraskané zdi, popadané skříně a podobně,“  popsal IHNED.cz děkan FSV UK Jakub Končelík. Lidé na místě nejprve zaznamenali prudké zabouchnutí oken, pak se budovy otřásly.

"Seděl jsem v tu chvíli ve škole, vychazeli z ní zakrvavení lidé. Měli jsme výuku v rohové místnosti směrem k Hradu a i tak to byla šílená prda," popsal reportér IHNED.cz Lukáš Růžička.

Záchranáři poslali do terénu kromě sanitek i specializovaná vozidla, v nichž lze najednou ošetřit více pacientů. Zranění tak míří i do speciálního kamionu Golem.

Ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz na tiskové konferenci řekl, že záchranáři převezli do nemocnic zhruba 30 zraněných, další byli ošetřeni na místě. Řada z nich se poranila o rozbitá skla. Mezi zraněnými je podle Schwarze šest cizinců, především z Kazachstánu, Portugalska, Německa a Slovenska. Jeden muž narozený v roce 1948 má těžká zranění, mladší žena má od výbuchu poškozené ucho.

"První přijatý pacient měl středně těžké zranění, šlo o poranění pánve, břicha a zlomeninu dolní končetiny. Nemocnice je v pohotovosti. Lehčí zranění budou vozit do jiných nemocnic, Vojenská nemocnice Střešovice a Motol jsou připraveny pro těžší zranění," řekla Pavlína Daňková, mluvčí motolské fakultní nemocnice.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody není nikdo pohřešován, hasiči ale dál prohledávají sutiny. Hasiči odhadují, že prohledávání sutin může trvat zhruba 48 hodin.

Policisté kvůli výbuchu uzavřeli okolí Smetanova nábřeží, hrozila další exploze. "Policie říká, že stále utíká plyn, vyklízí i nábřeží. Nad námi létá vrtulník. Výuka do konce týdne zrušena," psal z místa novinář Miloš Čermák, který učí mladé žurnalisty.
Výbuch plynu pohnul domem o centimetry, prohlásil pražský primátor
Vybuch_divadelni.mp4.jpg
Policisté uzavřeli i Národní třídu a přilehlé ulice, zastavily se tramvaje, do oblasti nesměli chodci. "Rozbilo nám to nějaká okna na Nové scéně i na historické budově. Nyní monitorujeme, co ještě dalšího. Odpojili jsme plyn a kontrolujeme další rozvody," řekl pro IHNED.cz Tomáš Staněk z tiskového oddělení Činohry Národního divadla. Divadelníci nicméně předpokládají, že večer odehrají představení Nosorožec.
Odpoledne policisté dopravní omezení zmírnili, oblastí začaly projíždět tramvaje. Později byla ale oblast znovu zcela uzavřena kvůli dalším únikům plynu v blízkosti kavárny Slavie. Dopravu policisté plně obnovili před 17:00.

Nosná stěna domu, kde došlo k výbuchu, která je rovnoběžná s Divadelní ulicí, je podle statika vychýlená asi o pět centimetrů. Pracovníci firmy Metrostav ji podepřou pomocí teleskopických vzpěr. Nosné konstrukce okolních domů podle statika poškozeny nejsou.

Pojišťovna Generali předběžně odhadla škody na budově, kde výbuch nastal, na deset milionů korun. Exploze navíc poškodila i okolní domy.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
29.4.2013 19:47 | Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři, on-line reportáž tímto končí. Redakce IHNED.CZ děkuje za pozornost. Okolnosti výbuchu, záchranářské práce i odstraňování škod samozřejmě dál sledujeme a budeme vás informovat.

29.4.2013 19:17 | Generali: Škody na vybuchlé budově jsou předběžně 10 mil. Kč

Dnešní výbuch v domě v centru Prahy způsobil podle prvních odhadů pojišťovny škody na budově za zhruba deset milionů korun. ČTK to sdělil Jiří Cívka, mluvčí Generali pojišťovny, u které je nemovitost pojištěna. Škody na budově ale mohou být vyšší, výbuch navíc poškodil i okolní domy.

29.4.2013 17:55 | Budou probíhat další kontroly

V následujících 48 hodinách budou probíhat kontroly poškozené budovy.

29.4.2013 17:39 | Mluvčí ND: Poškození nebrání provozu divadla

Podle mluvčího Národního divadla Tomáše Staňka byly prostory Nové scény poškozeny důsledkem dopoledního výbuchu, škody však nejsou takové, aby bránily odehrání večerního představení. "V tuto chvíli je už vše nachystáno na večerního představení, v 19 hodin normálně hrajeme", uvedl Staněk.

29.4.2013 17:37 | Teroristický čin definitivně vyvrácen

Ředitel bezpečnostní informační služby Jiří Lang potvrdil, že se nejednalo o teroristický čin. "Neexistuje žádná indikace něčeho jiného, než skutečně neštěstí", doplnil premiér Petr Nečas.

29.4.2013 17:35 | Nová scéna ND bude dnes večer hrát

Nová scéna Národního divadla v Praze dnes večer plánovanou reprízu Ioneskova Nosorožce uvede.

29.4.2013 17:19 | Ulice v okolí Divadelní zůstávají uzavřené

Tři ulice v okolí Divadelní zůstanou uzavřené pravděpodobně až do zítřka. Tramvaje už místem projíždějí.

29.4.2013 17:16 | Provoz v okolí Národního divadla byl plně obnoven

Po výbuchu v centru Prahy se provoz vrátil do normálu. Uzavřen je pouze pro pěší chodník na Národní třídě a Smetanově nábřeží. Nábřeží bylo uzavřeno v obou směrech, podle mluvčího policie Tomáše Hulana už nyní řidiči projedou od Karlových lázní k Jiráskovu mostu a také od Národního divadla po mostu Legií na Újezd. "V 15. hodin už byl provoz téměř plně obnoven. Po dalších 20 minutách jsme ale objevili zvýšenou koncentraci plynu u kavárny Slavia a provoz musel být pak opět zastaven," řekl Hulan s tím, že před 16:30 byl provoz obnoven.

29.4.2013 17:11 | Vypadá to tu jako ve válečném filmu, uvedl na místě Jan Kubice

Na místo výbuchu dorazil ministr vnitra Jan Kubice. "Vypadá to tu jako v barrandovských kulisách k válečnému filmu", popsal scenérii v okolí Národního divadla. Podobně jako předseda vlády Petr Nečas vyzdvihl práci hasičů, lékařů a záchranářů.

29.4.2013 17:03 | Budovy mimo Divadelní ulici poškozené nejsou

Statik hl. města Prahy Petr Macháň uvedl, že statika domu je poškozena pouze u budovy v Divadelní ulici, okolní domy poškozené nejsou, mají pouze rozbitá okna. "Výbuch se odehrál v nadzemním podlaží, v místě, kde by měl být sklad", uvedl Macháň. Dodal, že podle jeho názoru nebude nutné budovu strhnout.