Přesná předpověď srážek, které způsobí rozsáhlé povodně, je podle klimatologa z Univerzity Karlovy Radana Hutha velmi obtížná. A to i v předstihu několika dní. „Týden dopředu můžete předpovědět jen to, že na daném území asi bude pršet,“ říká vědec, který je zároveň šéfredaktorem magazínu International Journal of Climatology, vydávaného britskou Královskou meteorologickou společností.

Co způsobilo vydatné srážky posledních dní?

Srážky většinou vyvolávají tlakové níže nebo frontální systémy. Když se tlaková níže usadí na delší dobu na jednom místě, tak z ní může vytrvale pršet.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.