Záplavy dosud připravily o život až osm lidí, 8340 jich muselo opustit domovy a škody se odhadují na stovky milionů korun.

Povodňová předpověď: V Ústí Labe stoupne až o dva metry

V Praze Vltava kulminovala v úterý ráno a hlavní město má tak to nejhorší zřejmě za sebou. I nadále je tu ale uzavřena část metra nebo některé parky.

Nejhorší situace je nyní v severních Čechách, kde se očekává kulminace Labe. Velká voda tvrdě udeřila po jedenácti letech i v obci Zálezlice a také na protějším břehu v Lužci nad Vltavou.

Aktuální situaci na Povodí Vltavy sledujte on-line ZDE

Aktuální situaci na Povodí Labe sledujte on-line ZDE

V ostatních oblastech zasažených povodněmi - na jihu a na západě Čech - už řeky většinou klesají.


Třetí den povodní na IHNED.cz:

Vltavská kaskáda snížila na Bendlův pokyn průtok. Na severu Čech se to ale možná neprojeví

Povodně můžou ekonomice pomoci. Snad přinesou i nový impulz pro státní výdaje, věří analytici

Zálezlicím hrozí scénář z roku 2002

Mělník, Neratovice, Zbraslav, Lahovice... Letecký pohled na zaplavené Čechy

Dunaj stoupá, Bratislava hlásí třetí povodňový stupeň. Voda dál trápí i německý Pasov a Řezno


Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
5.6.2013 07:08 | V Mělníku prosakuje hráz

V Mělníku intenzivně prosakuje hráz chránící město v úseku asi 100 metrů. Hrozí zaplavení čtvrti Mlazice. Hasiči patu hráze zatěžují panely a dalším materiálem, řekl kolem 07:00 starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). Labe je stále na maximu, další dvě až tři hodiny podle starosty rozhodnou.

5.6.2013 06:50 | Meteorologové zrušili povodňový stav na 10 místech. Extrémní nebezpečí hrozí ve Hřensku a Ústí

Povodňový stav ohrožení trvá zhruba na 25 místech českých řek, za posledních 12 hodin jich deset ubylo. Extrémní stupeň ohrožení nadále platí v Mělníku u soutoku Labe a Vltavy a na řece Kamenici v Hřensku na Děčínsku vlivem vzedmutí hladiny Labe. Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k 06:00 vyplývá, že hladiny a průtoky dál stoupají na dolním Labi v Ústí nad Labem a Děčíně, na většině ostatních toků klesají. Přeháňky v Čechách meteorologové pro dnešek očekávají jen ojediněle.

5.6.2013 06:47 | Liberecké řeky ustupují. Povodňová bdělost platí jen na Ploučnici

Řeky v Libereckém kraji se postupně vrací k normálu. Bdělost mají jen na Ploučnici v České Lípě, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

V minulých dnech byla nejhorší situace na Smědé ve Frýdlantském výběžku. V Předláncích kulminovala v pondělí ve 13:00 na 285 centimetrech. Řeka tak byla necelých 40 centimetrů od stavu znamenající extrémní povodeň. Dnes v 05:40 korytem protékalo 154 centimetrů vody. Bdělost mají při dvou metrech.

V Libereckém kraji je jasno, za posledních 24 hodin napršelo maximálně osm milimetrů srážek. Většina silnic je průjezdná, pouze v Černousích na Frýdlantsku zajišťuje speciální skupina přepravu osob přes zaplavené území do části Boleslav a Ves. Kvůli podemletým kolejím v úseku Křižany - Rynoltice nejezdí vlaky na části trati z Liberce do České Lípy. Náhradní autobusy jezdí mezi Libercem a Jablonném v Podještědí.

5.6.2013 06:38 | Řeky v povodí Vltavy už téměř všechny klesají. Na jihu Čech voda zavřela skoro dvacítku silnic

S výjimkou Nežárky už na jihu Čech kulminovaly všechny toky v povodí horní Vltavy po Orlík. Některý z povodňových stupňů platí podle dispečinku Povodí Vltavy dnes po ránu pro 14 vodních toků, nejvyšší - třetí na osmi řekách. Nežárka v měřící stanici Hamr na Jindřichohradecku stoupla přes noc o 11 centimetrů na 424 centimetrů. Hladina je vyšší o 134 centimetrů než normálně.

I když hladiny většiny řek klesají, je v Jihočeském kraji uzavřeno téměř dvacet úseků silnic, převážně třetí třídy. Většina uzávěr by podle policie měla skončit dnes. Nejdéle budou neprůjezdné silnice u Strunkovic nad Blanicí, kde byly protržené hráze kaskády rybníků.

5.6.2013 06:34 | V postižených severočeských městech teče pitná voda

Pitná voda je dostupná ve všech částech Ústí nad Labem. Problémy jsou jen v obcích Malešov, Březí-Pohoří a části Kojetic, které jsou v kopcích nad městem. Byla tam kvůli silným dešťům znečištěna prameniště, informovalo město Ústí na svých webových stránkách. Od úterního odpoledne jsou kromě těchto obcí zásobováni cisternami s pitnou vodou také obyvatelé tří obcí na Děčínsku, pěti na Litoměřicku a deseti na Teplicku.

"V Ústí nad Labem teče z vodovodních kohoutků nekontaminovaná voda. Obyvatelé města se pro tuto chvíli nemusí obávat jejího znečištění," uvedla vodárenská společnost Severočeské vodovody a kanalizace.

5.6.2013 06:25 | Vlaky v postižených místech stále jezdí s komplikacemi. Na sedmi místech nejezdí vůbec

Na řadě železničních tratí způsobily povodně komplikace v podobě zpoždění v řádech desítek minut. Sedm úseků je neprůjezdných úplně, mimo jiné také železnice mezi Štětím a Mělníkem.

Hlavní nádraží v Ústí and Labem je provozuschopné, ale nepřístupné veřejnosti. Roli zástupné stanice plní vlaková zastávka Ustí nad Labem západ. Sdělila to tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Vlak je momentálně jediný dopravní prostředek, který spojuje oba břehy Ústí nad Labem.

Přehled aktuálních omezení na tratích můžete sledovat na internetových stránkách Českých drah.

5.6.2013 05:25 | Pět stanic metra už znovu funguje

V pěti stanicích pražského metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny, byl dnes ráno obnoven provoz. Na lince A jde o stanici Muzeum a na lince B o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská.

Ve stanici Muzeum A jezdí vlaky jen po jedné koleji. Druhá je zahrazena páskou. První souprava přijela do stanice zhruba deset minut před pátou hodinou ranní a po několika minutách odjela zpět ve směru náměstí Míru.

Některé stanice ale zůstávají kvůli velké vodě uzavřeny do odvolání.

5.6.2013 05:07 | Mělník má nejspíš nejhorší za sebou

Podle posledních informací se zdá, že středočeské okresní město Mělník má nejhorší povodňovou vlnu za sebou. Voda tam vystoupala na maximum 934 cm o půlnoci z úterý na středu a od té doby je prakticky beze změny. Nejčerstvější měření dokonce vykazují pokles hladiny o centimetr. Voda se také nepřelila přes povodňovou hráz, která chrání město.

5.6.2013 04:35 | Pražské metro zprovozní 5 stanic, zoo otevře horní část

V Praze i nadále trvá třetí povodňový stupeň. Díky poklesu hladiny Vltavy ale bude dnes obnoven provoz v pěti stanicích metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny. Znovu se otevře také zoologická zahrada. Návštěvníkům ale zpřístupní jen horní část, která nebyla vodou zasažena. I nadále platí zákaz vstupu do třech desítek parků, kvůli podmáčení půdy by totiž mohly některé stromy padat.

5.6.2013 04:17 | Labe i Dunaj budou kulminovat na svých spodních tocích

K dolním tokům Labe a Dunaje se dnes přiblíží mohutné přívaly vody, které už tři dny zaplavují obce v České republice, v Německu a v Rakousku. Meteorologové očekávají kulminaci Dunaje v Dolních Rakousích a ve Vídni, na velkou vodu se připravuje Bratislava. Kritické okamžiky čekají i Sasko s metropolí Drážďanami, kde s obavami čekají na labský příval.

Na území České republiky by brzy ráno mělo Labe dosáhnout vrcholu v Litoměřicích, hladina má mít výšku deset metrů. V Ústí nad Labem by měla řeka kulminovat odpoledne na 11,1 metru, bude to úroveň stoleté vody.