Prezident Miloš Zeman udělí při příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání in memoriam sochařce Marii Uchytilové, která je autorkou sousoší 82 zavražděných lidických dětí.

Sochařka si podle něj vyznamenání zaslouží zejména za svojí celoživotní práci, je totiž například i autorkou někdejší oblíbené korunové mince. Prezident to v sobotu uvedl v Lidicích při pietní vzpomínce 71 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky.

Uchytilová pracovala na pomníku 82 lidických dětí bez objednávky, z vlastního popudu, a to až do své smrti v roce 1989. Své životní dílo však v Lidicích nikdy nespatřila. První třicítka soch byla instalována až v roce 1995, poslední o pět let později.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.