Protiromské demonstrace, tvrdé střety s policií, bitky vyprovokované Romy. Česko v posledních týdnech čelí další vlně rasově zabarvených konfliktů. O víkendu protestovali lidé proti "nepřizpůsobivým" v Českých Budějovicích, týden předtím v Duchcově. Obě akce mají společného jmenovatele, místní obyvatelé se nechali strhnout a vyšli do ulic spolu s příznivci ultrapravice.

Právě v Duchcově ještě loni působila Agentura pro sociální začleňování, nakonec se ale její pracovníci neshodli s vedením města. Podle starostky Jitky Bártové (nez.) totiž nebyl jasný smysl navrhovaných opatření. Přesto vidí hlavní odpovědnost na vládní úrovni.

Podle sociologa Jakuba Grygara, který se zabývá vyloučenými lokalitami, musí ale problémy řešit především samotné obce. A také kraje, které nově rozdělují peníze na sociální programy. "Největší problém souvisí právě s bydlením a s jeho dostupností, od toho se odvíjí vyloučení - segregace a další problémy," říká Grygar v rozhovoru pro IHNED.cz.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.