Moravskoslezský kraj se opět snaží prosadit přísnější dohled nad tím, co se spaluje v kotlích a kamnech. Podle představ úředníků by kvůli tomu mohli odborníci chodit k lidem domů.

Už jednou takovou změnu zákona zkoušel kraj prosadit před čtyřmi lety, ani tentokrát neuspěl, vláda Jiřího Rusnoka má obavu, že jde o příliš velké narušení svobody. Rozhodující slovo ale bude mít sněmovna.

Krajský radní pro životní prostředí Daniel Havlík (ČSSD) plán obhajuje tím, že současné pravomoci úřadů jsou nedostatečné. "Stupnice, která určuje znečištění podle barvy kouře, nestačí. Ve večerních hodinách nic nezjistíte, navíc některé látky pomocí této škály nejde odhalit. A ochrana zdraví je podle mého rovnocenná domovní svobodě," vysvětluje politik s tím, že je potřeba upravit i související legislativu.

Na mapu, jak se proměnilo ovzduší v Česku, se podívejte ZDE

Podle pravidelné emisní bilance, kterou sestavuje Český hydrometeorologický ústav, mají domácí topeniště v kraji na znečištění přibližně 30procentní podíl. Studie Vysoké školy báňské v Ostravě však zjistila, že v oblastech s velkou koncentrací průmyslu, jako jsou například ostravské Radvanice, tedy tam, kde jsou hodnoty pravidelně nejhorší, mají ale výrobní podniky až 60procentní podíl.

Zdraví, nebo práce?

Havlík však tvrdí, že s průmyslovým znečištěním už nelze příliš hýbat. "Máme výrazně přísnější limity než v ostatních krajích. Vzhledem ke krizi moc možností ale není. Máme problém ohledně zaměstnanosti v OKD, Evraz přerušil výrobu a ArcellorMittal ji utlumil. Jsme trochu v kleštích, pokud to tu uzavřou, doplatíme na to všichni," uvedl.

Vysoké koncentrace prachových částic a dalších látek uvolňovaných při spalování přitom podle vědců způsobují výrazné zdravotní problémy. "Dlouhodobé epidemiologické výzkumy hovoří zejména o vlivu na výskyt kardiovaskulárních onemocnění," konstatoval v nedávném rozhovoru pro IHNED.cz epidemiolog Radia Šrám. Dopad je zřejmý i na dýchací ústrojí.

Mapa: Jak špatné ovzduší ovlivňuje zdraví. Jsme jako rozvojová země, říká odborník - čtěte ZDE

Benzoapyren je skrytou hrozbou pro děti. Podívejte se na mapu, kde všude na ně číhá - čtěte ZDE

Nárůst vlivu topení Šrám připouští, zhoršení některých parametrů dává na vrub návratu ke spalování nekvalitního uhlí a odpadů. I on však považuje u Ostravy a Karviné za největší znečišťovatele průmyslové podniky.

Řešení samotných kontrol v domácnostech kraj ve svém návrhu příliš nerozváděl, podle Havlíka by měla spočívat v pravidelném odebírání vzorků nebo měření pomocí komínových sond.

"V Německu sbírá údaje sonda, kterou jednou za rok oprávněná osoba prověří. Nejde přitom o finančně náročné řešení. Ve Švýcarsku zase provádí kominík stěry, které musí dávat na rozbor," dodal.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se