Papež František se při svém návratu ze setkání mladých křesťanů v Brazílii nechal slyšet, že nepovažuje za správné odsuzovat homosexuály za jejich orientaci, a to ani v případě, že jde o kněží.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner s názorem hlavy katolické církve souhlasí, velký názorový posun oproti Benediktu XVI. v něm ale nespatřuje.

"Církev nikdy nezakazovala homosexuální zaměření, ale nemůžeme přijímat jeho praxi," řekl IHNED.cz jeden z nejvyšších církevních představitelů v Česku. Podle něj gay komunita propaguje nemanželský sex, s čímž se církev nikdy neztotožní.

Jak hodnotíte výroky papeže Františka ohledně homosexuálů, ztotožňujete se s nimi?

Nemůžeme každý výrok vytrhnout z kontextu, nicméně s tím názorem souhlasím. Církev nikdy nezakazovala homosexuální zaměření, ale nemůže přijímat jeho praxi. Za to, jak je kdo orientován, nemůže být nikdo souzen. Ale nelze schvalovat předmanželský sex, ať už mezi homosexuály, tak heterosexuály.

Jde u papeže o názorový posun oproti jeho předchůdci Benediktovi?

Nemyslím si, že by došlo k velkému posunu. V jeho odpovědi je především snaha všímat si všech lidí na okraji, ať jde o homosexuály nebo sociálně vyloučené, které papež poznal v rodné zemi. Chce jim dát pocítit svoji blízkost. Neznamená to ale, že souhlasí se vším.

Co se týče homosexuálních kněží, proti nim čeští katolíci nic nemají?

Každý kněz slibuje celibát, tedy zříká se sexu. Pokud ho dodržuje, je jedno, jakou má orientaci.

A co třeba ti, kteří dávají svou orientaci najevo? Například Martin C. Putna, i když to není přímo kněz, se účastnil pochodu Prague Pride…

U kněze by byla taková propagace špatná. Průvody a podobné akce se totiž nestaví za menšinu jako takovou, ale za praktikování sexu stejného pohlaví a s tím souhlasit nemůžeme.

Myslíte si, že církev může tento přístup v budoucnu změnit?

Jsou věci, které jsou dané. V bibli se píše, jak to má být, jinak bychom svaté písmo zradili. Nemáme právo měnit jeho výklad.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.