Ústavní soud zrušil kvůli pochybnostem o vině rozsudek nad prezidentkou Unie porodních asistentek Ivanou Königsmarkovou. Kauzu znovu projedná Obvodní soud pro Prahu 3.

Za údajné chyby při vedení domácího porodu, který se zkomplikoval a dítě později zemřelo, původně Königsmarková dostala dvouletý trest vězení s podmínkou na pět let a zákaz výkonu činnosti taktéž na pět let. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun.

Podle výkonné ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčové je středeční nález satisfakcí pro Königsmarkovou, ale i dobrou zprávou pro porodní asistentky a studentky oboru, které se dosud mohly obávat kriminalizace.

Nález přivítala také Liga lidských práv, její právní ředitelka Zuzana Candigliota označila přístup státu k domácím porodům za systematickou represi a snahu o likvidaci profese porodních asistentek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.