"Nezvládala svoje manažerské povinnosti," tak vysvětluje generální ředitel České televize Petr Dvořák odvolání šéfky divize Nových médií Pavlíny Kvapilové. Ta byla jeho přímou podřízenou, takže o jejím konci rozhodl právě Dvořák.

Kvapilová se v srpnu veřejně zastala kolegyně Daniely Drtinové, kterou vedení zpravodajství stáhlo z Událostí, komentářů a nabídlo jí moderování pořadu Interview. A Kvapilová vidí důvod svého odvolání právě ve veřejném vyjádření nesouhlasu s vynuceným přesunem moderátorky.

Ředitel Dvořák jí prý oznámil, že ztratila jeho důvěru. "Při našich posledních setkáních bylo hlavním tématem vždy mé veřejné vystoupení po stažení Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře, případně jeho možné následky. Nikoli Strategie rozvoje Nových médií pro rok 2014," uvedla Kvapilová ve svém pondělním prohlášení.

Dvořák ale tvrdí, že se s Kvapilovou neshodl právě na strategii pro další dva roky. „Pavlína Kvapilová pracovala na pozici, která je přímo podřízená generálnímu řediteli, je tedy na první úrovni managementu. Odvolali jsme ji z toho důvodu, že nezvládala svoje manažerské povinnosti. Měli jsme například odlišný názor na to, jakým směrem by se v rámci České televize měla vyvíjet nová média,“ řekl Dvořák pro HN a IHNED.cz.

Konkrétní důvod neshod ale neprozradil. „To řeknu, až za ní najdu náhradu a až se s tím člověkem, který divizi začne vést, sjednotíme. Teď to nechci předjímat, protože bych rád dal i šanci jejímu nástupci, aby mohl nezaujatýma očima zhodnotit situaci a přijít s novými nápady,“ dodal Dvořák.

Zároveň ale připustil, že se mu srpnové vyjádření Kvapilové nelíbilo. „Zásadně rozdílný ale byl i náš pohled na spolupráci v týmu. Právě v souvislosti s jejím veřejným dopisem v době umělé kauzy kolem přesunu moderátorky Daniely Drtinové z jednoho diskusního pořadu do druhého jsem jí na společné poradě vedení nevytýkal obsah dopisu, ale jí zvolenou formu,“ uvedl Dvořák v prohlášení, které citoval už v pondělí server Mediář.cz.

„Jsem totiž přesvědčen, že diskuse mezi nejbližšími členy týmu vedení se nevede přes novinové články a sociální sítě, ale přímo,“ dodal.

Srpnovou podporu Kvapilové teď oplatila moderátorka Drtinová. „Odvolání Pavlíny Kvapilové z funkce ředitelky Nových médií ČT mě v kontextu posledních událostí zaskočilo,“ uvedla.

Ve chvíli, kdy Dvořákovi kývla na přesun z Událostí, komentářů do méně prestižního Interview ho prý upozorňovala na závažné chyby ve zpravodajství. „Požádala jsem generálního ředitele Petra Dvořáka, aby situaci ve zpravodajství řešil s tím, že mu důvěřuji. Za tento princip řádné péče o veřejnou službu ČT se Pavlína Kvapilová už v začátku postavila. Dosavadní snahou bylo, abychom chyby, pokud se staly, napravili uvnitř,“ prohlásila Drtinová.

„Plně samozřejmě respektuji právo generálního ředitele odvolávat manažery. Pokud jsou však odvoláváni ti, kteří na chyby upozorňují, považuji za svou profesní povinnost zaujmout k událostem posledních týdnů tento otevřený postoj,“ dodala Drtinová.

Vedení České televize odvolalo Pavlínu Kvapilovou z pozice výkonné ředitelky Nových médií k 30. srpnu. Informace o přesunu Daniely Drtinové se objevila na začátku srpna a vyvolala řadu reakcí. 12. srpna pak moderátorka na novou pozici Dvořákovi kývla.

Související