Prezident Miloš Zeman poprvé na Pražském hradě propůjčil a udělil nejvyšší státní vyznamenání při příležitosti 95. výročí vzniku samostatného československého státu.

Stalo se tak dva dny poté, co obyvatelé Česka volili v předčasných volbách novou Poslaneckou sněmovnu, a den poté, co nastal rozkol mezi sociálními demokraty, kteří ve volbách zvítězili.

Kvůli tomu na Hrad nedorazil například šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, doma zůstala i většina rektorů vysokých škol a univerzit, kterým se nelíbilo, že prezident na ceremoniál nepozval dva jejich kolegy.

Pro vyznamenání si rovněž nepřišel hudebník Vladimír Mišík, kterému chtěl prezident udělit medaili Za zásluhy. Nakonec tak vyznamenání dostalo 29 z původně 30 osobností.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zhruba 600 hostů sledovalo ve Vladislavském sále Pražského hradu první projev prezidenta Miloše Zemana k 28. říjnu a předání nejvyšších státních vyznamenání. Mezi oceněnými je 29 osobností. Hudebník Vladimír Mišík už je dříve odmítl.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.