Letošní vědecká ocenění Česká hlava už znají své laureáty. Nejvýznamnější cenu získal historik František Šmahel, v dalších kategoriích uspěl například výzkum elektronických mikroskopů nebo dálkově řízené sekačky.

František Šmahel je vůbec prvním oceněným představitelem humanitního oboru. Vláda Jiřího Rusnoka ocenila jak jeho celoživotní dílo, tak občanské a vědecké postoje. Šmahel se zaměřuje na dějiny středověku, zejména na období lucemburské dynastie a české reformace. Uznávaná je jeho kniha Lucemburkové, kterou vytvořil společně s dalšími spolupracovníky. "Při podobných příležitostech se říkává, že pocty také zavazují. Jelikož se mi však blíží osmdesátka, je na závazky už pozdě," řekl profesor Šmahel z Centra medievistických studií Praha Filosofického ústavu AV ČR.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.