Rok 2013 byl překvapivě i rokem krále Zikmunda Lucemburského, respektive jeho kresleného satirického alter ega "Zmikunda". Coby hlavní postava komiksu Opráski sčeskí historje se propracoval z internetové komunity až do mainstreamových knihkupectví, a dokonce i Národního muzea.

V internetové anketě serveru IHNED.cz o osobnost roku se také autor Oprásků, který trvá na své anonymitě a říká si Jaz, držel na špici spolu s lékařem Janem Pirkem nebo atletkou Zuzanou Hejnovou - a nakonec byl čtvrtý.

"S Opráski jsem začal loni v listopadu na diskusním serveru Okoun.cz, což je taková drbárna. Už mezi prvními byl i ten s Huzem a Zmikundem," popisuje Jaz, který zásadně vystupuje v masce svého dějepisného oblíbence s ryšavým vousem. A označuje se za "vedoucího Útsavu pro studijum dějin".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Opráski sčeskí historje vznikly jako legrácka na internetu. Teď mají Křišťálovou lupu a jejich autor, který tají svou občanskou identitu, 4. místo v anketě IHNED.cz o osobnost uplynulého roku. Národní muzeum navíc chystá výstavu originálního komiksu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.