Populární facebookový profil brněnských aktivistů Žít Brno v noci z pátku na sobotu nedobrovolně ze sociální sítě zmizel.

Na jeho obsah si stěžoval vedoucí marketingového a ekonomického oddělení brněnského magistrátu Jakub Geisler.

Oficiálním důvodem k zákazu stránky, jejímiž fanoušky se za skoro tři roky stalo bezmála 17 tisíc uživatelů Facebooku, mělo být "porušování práv".

Provozovatelé profilu Žít Brno v čele s "profesionálním občanem" Matějem Hollanem však za iniciativou magistrátu vidí něco jiného. "Od chvíle, kdy jsme s Žít Brno začali, nám posílali z magistrátu dopisy, abychom skončili. Pak ale dali pokoj. A teď s blížícími se volbami to chtějí preventivně shodit," řekl Hollan serveru IHNED.cz s tím, že podle něj za zákazem stojí primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) spolu se starostou městské části Brno-střed Liborem Šťástkou (ODS).

Nikdo z vedení města se ale zatím ke zrušení profilu nevyjádřil.

Zákaz si navíc aktivisté spojují s videopořadem Troublemaker na stránkách Stream.cz. Proti jeho dílu, který poukazoval na problematiku změny brněnského územního plánu, se ohrazoval mluvčí magistrátu Pavel Žára.

"Jedná se o pořad, který v sobě skrývá velkou většinu nepravdivých tvrzení, je skrytou reklamou na některé jiné servery. Odkazuje na další webové stránky, ale zejména je matoucí a svým obsahem absolutně nekorektní vůči problematice aktualizace územního plánu města Brna," stojí v přepisu Žárova vyjádření na novém profilu Žít Brno RIP.

Ten vznikl ihned poté, co Facebook zrušil původní stránku. A za první den si na sociální síti získal několik tisíc staronových fanoušků.

"Zkusíme se ozvat někomu z vedení Facebooku, že jde o politickou cenzuru, a zjistit, jestli by šlo stránku obnovit. Pokud to nevyjde, budeme doufat, že získáme fanoušky brzo zpátky na novém profilu," dodal Matěj Hollan.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tak dlouho kritizovali kroky vedení města Brna, až jejich stránku zakázali. Občanští aktivisté Žít Brno vidí za zrušením jejich profilu na Facebooku snahu brněnského vedení zkompromitovat je v době, kdy se pomalu blíží komunální volby.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.