Šéf ČT Petr Dvořák si uvolnil ruce, aby mohl v budoucnu jednodušeji prodávat nemovitý majetek České televize.

Vydal totiž Pravidla pro úplatný převod nemovitostí z majetku ČT. Ta platí od 3. března a nahrazují tak pokyny, které sepsal v roce 2010 tehdejší ředitel Jiří Janeček.

Ačkoliv jsou si oba dokumenty podobné, v zásadním bodě se liší.

V původních Janečkových pravidlech se píše, že ČT smí nemovitost prodat jen tehdy, je-li nepotřebná, nebo pokud se díky prodeji získají peníze na koupi vhodnějšího majetku.

Současný ředitel ČT Dvořák ale v nových pokynech stanovil, že může nemovitost nabízet k prodeji nejen v případě, že je nepotřebná, ale také tehdy, když je její provoz výrazně nerentabilní, nebo "v souvislosti s restrukturalizací fondu nemovitých věcí v návaznosti na zefektivnění nebo zkvalitnění provozu veřejné služby a správy majetku ČT".

Poslední formulace je totiž tak obecná, že Dvořák díky ní může obhájit plán na prodej jakékoliv nemovitosti. "Pod tím si lze představit úplně všechno. To se může týkat úplně čehokoliv," kritizuje formulaci také radní ČT Radek Mezuláník.

Ačkoliv Dvořák tedy může plánovat prodej jakéhokoliv majetku, stále platí, že jeho záměr musí vždy posvětit Rada ČT.

I když v tomto ustanovení také došlo ke změně. Dosud platilo, že pokud rada prodej zamítne, může jí ředitel poslat žádost znovu. "Ovšem jen pokud předloží nové skutečnosti," upřesňuje radní Mezuláník.

Nově ale bude moci šéf televize žádat radu o schválení úplně totožné žádosti, a to po šesti měsících.

Jak vyplývá z katastru nemovitostí, ČT disponuje řadou lukrativních nemovitostí. Například jen v okolí pražských Kavčích hor, kde televize sídlí, jí patří pozemky o rozloze větší než čtvrt milionu metrů čtverečních (pro představu jde o plochu téměř 25 fotbalových hřišť).

Téměř polovinu tohoto území zabírá zeleň - především park na Kavčích horách, ale také pozemky pod částí plaveckého stadionu v Podolí.

Právě o prodeji pozemků, na kterých stojí koupaliště, se v televizi podle informací IHNED.cz intenzivně diskutuje. Ostatně ČT se je už v roce 2010 jednou prodat snažila, nakonec ale narazila na odpor rady.

Mluvčí televize Karolína Blinková nejdříve tvrdila, že ČT se žádného majetku zbavovat nechce. "Česká televize žádný prodej budov či pozemků nechystá a ani do budoucna o něm neuvažuje," sdělila serveru IHNED.cz v pondělí.

Její kolegyně, mluvčí Alžběta Plívová, ale v úterý vpodvečer toto tvrzení vyvrátila. "Česká televize neuvažuje o žádném prodeji pozemků v oblasti Prahy. Uvažuje však o prodeji dvou dlouhodobě nepotřebných nemovitostí v Brně," uvedla.

Nová pravidla vydala televize podle Plívové hlavně proto, aby se rozšířily formy prodeje. Dosud totiž musela televize nabízet majetek primárně v dražbě a až poté prostřednictvím realitní kanceláře.

Radní: ČT rychle utrácí, aby mohla prodávat

Na plánovaný prodej nemovitostí upozornilo naposledy minulý týden hnutí Úsvit. Jeho předseda Tomio Okamura apeloval na ČT, aby zveřejnila aktuální stav hospodaření, a to včetně plánu na tento rok.

"Vedou nás k tomu hlasy lidí z televize i lidí mimo televizi, že na podzim České televizi hrozí uměle vyvolaná finanční krize a v této souvislosti se prý připravuje prodej dvou budov České televize a pozemků na Kavčích horách," uvedl Okamura.

Dodal, že "podle interních informací má zájem o pozemky finanční skupina PPF, tedy bývalý zaměstnavatel současného generálního ředitele, který si na ekonomické pozice přivedl i další experty z PPF".

Společnost však takové informace odmítá. "Skupina PPF nikdy neusilovala, neusiluje a ani v budoucnu neplánuje usilovat o pozemky či budovy ve vlastnictví České televize," uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl.

Pravdou nicméně je, že ČT více utrácí, než vydělává. Radní Radek Mezuláník upozorňuje hlavně na fakt, že si neúměrně dopomáhá penězi z fondu televizních poplatků, kam od koncesionářů loni přiteklo 5,7 miliardy.

Televize ale plánuje tento rok použít 6,3 miliardy. "Kdyby neexistoval ten fond, tak vlastně ČT hospodaří s deficitem 600 milionů," připomněl Mezuláník.

Podle něj zbyde na konci letošního roku ve fondu jen 2,3 miliardy korun. Zásoba peněz se tak prudce ztenčuje.

Podle Mezuláníka je ale spotřeba peněz právě cílem současného vedení. "Oni potřebují rychle odčerpat z fondu peníze, aby mohli zdůvodnit prodej pozemků tím, že je nutné získat ty finance. To je jednoznačné," tvrdí radní.

Podívejte se na nemovitý majetek ČT na Kavčích horách:

V okolí Kavčích hor vlastní ČT pozemky na rozloze přibližně 260 tisíc metrů čtverečních. Zeleně je vyznačena zeleň, modře zastavěná plocha a oranžové jsou pozemky, které jsou v katastru evidované jako ostatní plocha.

Související