Na začátku byla téměř stovka kandidátů do Rady České televize a Českého rozhlasu, ve středu z nich poslanci vybrali osm radních. Devátý člen rozhlasové rady zvolen nebyl a bude vyhlášená nová výzva.

Novými radními České televize se stali komentátor ČRo Jan Bednář, bývalý dramaturg Luboš Beniak, filozof Michal Hauser, ekonom Richard Hindls, politolog Vratislav Dostál a komunistická poslankyně Ivana Levá. Zvolili je poslanci na své středeční schůzi ze seznamu 18 jmen, které předvybral sněmovní volební výbor.

V případě Rady Českého rozhlasu zůstalo v užším výběru devět kandidátů, ze kterých byli zvoleni muzikoložka Hana Dohnálková a bývalý šéf ČRo 2 - Praha Jiří Vejvoda. Nikdo další nepřekročil požadovaný počet hlasů, a proto se konalo druhé kolo volby. Ani tam ale nikdo neuspěl, a proto bude vyhlášena úplně nová výzva. 

Právě bývalý rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls měl podle informací HN velkou šanci uspět díky podpoře sociální demokracie. Dobré vyhlídky měla i Petra Procházková, reportérka Lidových novin, které patří Andreji Babišovi a kterou právě hnutí ANO chtělo v radě. V počtu hlasů ji ale předstihla komunistická poslankyně Ivana Levá.

V zúženém výběru radních do ČT byl původně i Daniel Váňa, který se ale rozhodl přímo spolupracovat s hnutím ANO. „Prvním pod čarou“ byl končící radní a velký kritik ředitele České televize Radek Mezuláník, kterého též podporovalo hnutí ANO. Místo toho, aby automaticky postoupil, ale volební výbor prosazoval novou volbu, v níž už neuspěl.

Z původních kandidátů se do užšího výběru nedostal nejen Mezuláník, ale i všichni další bývalí radní jak České televize, tak Českého rozhlasu. Svoji pozici tak neuhájí ani jeden z předsedů rad, tedy ani Milan Uhde v televizi, ani Tomáš Ratiborský v rozhlase.  

V březnu končí mandát pěti radním České televize - předsedovi Milanu Uhdemu, místopředsedkyni Daně Eklové a členům Jiřímu Preislovi, Antonínu Bajajovi a Radku Mezuláníkovi. Z Českého rozhlasu předsedovi Tomáši Ratibořickému a Bohušovi Zoubkovi. Ani jeden z nich místo neobhájil.

V Radě ČT je 15 členů, Rada Českého rozhlasu jich má devět. 

Kdo se stal novým radním České televize:

Jan Bednář

Komentátor Českého rozhlasu, podílí se na přípravě pořadu Názory a argumenty ČRo Plus. V letech 1985 až 1992 působil v československé redakci BBC v Londýně, příležitostně spolupracoval i s Hlasem Ameriky. Do Česka se vrátil v roce 1992, o dva roky později nastoupil do Rádia Svobodná Evropa, kde komentoval zahraniční i domácí události.

Luboš Beniak

Donedávna působil jako generální ředitel pro střední Evropu, ve společnosti Reader´s Digest, kam nastoupil v roce 1995. Předtím byl mluvčím ministra průmyslu a obchodu Klausovy vlády Vladimíra Dlouhého a pracoval také jako dramaturg a moderátor pořadu "Proč?" na TV Nova.

Vratislav Dostál

Politolog a zároveň vedoucí domácí rubriky Deníku Referendum. Říká o sobě, že má liberálně levicové názory.

Michal Hauser

Český filozof, překladatel a zakladatel občanského sdružení Socialistický kruh, které se prezentuje jako česká mimoparlamentní levice.

Richard Hindls

Uznávaný český statistik a ekonom, od roku 2006 do roku 2014 zastával funkci rektora Vysoké školy ekonomické v Praze. V roce 2012 se stal členem etického panelu ČT, tedy poradního orgánu generálního ředitele České televize.

Ivana Levá

Od roku 2002 do roku 2013 poslankyně za KSČM. Ve stínové vládě komunistické strany má na starosti resort kultury a průřezový resort mediální politiky.

Související