TOP 09 zkouší prorazit do Evropského parlamentu poprvé. Jako lídra si pro premiéru zvolila bývalého viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera. Ten se při čekání na výsledky na pražském Újezdu převlékl ze saka do pruhovaného trička a čas si krátil hraním ping-pongu. Až večer zjistí, koho volilo těch dvacet procent disciplinovaných, kteří dorazili k urnám. „Nejhorší je, že nevíte, co si myslí a chce zbylých osmdesát procent,“ říká v rozhovoru pro HN a IHNED.cz.

HN: Za kým jde vina za malou volební účast v Česku? Jsou to voliči, média, politici?

Sešly se různé faktory, z nichž některé jsou objektivní a některé česky specifické. Ten česky specifický je, že tu politická reprezentace rozsévala pocit, že buď Evropa není dokonalá, nebo pokud už je dobrá, absolutně ji nemůžeme ovlivnit. A druhá věc je objem mystifikace ohledně Evropské unie a jejího fungování. Že jsou to nějací anonymní úředníci a tak dále. V části lidí to asi vyvolalo pocit marnosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.