Dozorčí rady firem ovládaných státem budou bez politických trafikantů a obsadíme je skutečnými odborníky. To slibovala Sobotkova vláda a zřídila kvůli tomu i speciální Vládní výbor pro personální nominace. Jenže ten při pohovorech s kandidáty neřeší ani jejich minulost, ani možné střety zájmů. Místa v radách navíc dál obsazují náměstci nebo členové politických stran. 

Upozorňuje na to analýza občanského sdružení Naši politici a tým právníků Frank Bold, který stojí i za hnutím Rekonstrukce státu. Právě nominační výbor měl přitom zabránit tomu, aby se do dozorčích rad dostávali lidé s pochybnou minulostí nebo ti, kteří byli například spojeni se špatným hospodařením na jiných místech.

Například bývalý liberecký hejtman za ČSSD Stanislav Eichler už dříve získal funkci v představenstvu ČSAD Liberec přesto, že kraj nebyl akcionářem společnosti. Společnost zároveň od kraje dostávala zakázky, na kterých byla závislá. Když se na jaře ucházel o místo v dozorčí radě Českomoravské záruční a rozvojové banky, jeho možný střet zájmů výbor neřešil.

Bývalý hejtman přitom navíc čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a výbor ho přesto doporučil. V zápisu z jednání je uvedeno pouze to, že byly rozebírány jeho dosavadní pracovní zkušenosti nebo jazykové znalosti. Eichlerova nominace byla později stažena. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vládní výbor pro personální nominace má být jedním z nástrojů, jak do dozorčích rad státních a polostátních firem dosadit odborníky a lidi bez střetu zájmů. Podle sdružení Rekonstrukce státu ovšem výbor selhal a kandidátů se na nic takového neptá.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.