Dohady kolem údajného dopingu sedminásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga nekončí. Slavného amerického cyklistu, který už ukončil kariéru, nařkl z užívání nepovolených látek jeho bývalý stájový kolega Tyler Hamilton. Ten v rozhovoru pro televizní stanici CBS prohlásil, že Armstrongův doping pomáhala zakrýt i Mezinárodní cyklistická unie (UCI).

Hamilton: UCI zasáhla

"Vím, že měl v minulosti pozitivní test. Sám mi to řekl a tvářil se, jako by se nechumelilo. Byl úplně v klidu," řekl čtyřicetiletý Hamilton, který předloni dostal osmiletý trest za doping. Armstrong měl mít v roce 2001 při závodu Kolem Švýcarska pozitivní nález na EPO, díky zásahu UCI však trestu unikl.

"Postarali se o to. Neznám všechny detaily, ale Lanceho lidé a lidé z cyklistické federace našli způsob, jak to všechno zamést pod koberec," přidal Hamilton.

Armstrong obvinění z dopingu, která ho provázejí už dlouho, vždy odmítal. Navíc nikdy oficiálně neměl pozitivní test. V současné době je však devětatřicetiletý Američan, který začátkem roku ukončil kariéru, spolu s bývalou stájí US Postal vyšetřován federálními úřady kvůli systematickému dopingu.

Vyšetřování spustilo loňské vyjádření jiného bývalého kolegy Floyda Landise, který také obvinil americkou hvězdu z dopingu. I Landis, stejně jako Hamilton, v cyklistice skončil po dopingové aféře.

Armstronga navíc z užívání zakázaných látek obvinil také další týmový kolega George Hincapie.

Vedení unie se proti tvrzení, že tajilo doping, ohradilo. "UCI je hluboce šokována takto závažnými obviněními a přeje si ujistit, že nikdy netajila nebo neměnila výsledky testů. O žádném pozitivním testu Lance Armstronga nebyla UCI nikdy žádnou antidopingovou laboratoří informována," uvedla unie v prohlášení.

Vrátil zlatou olympijskou medaili

Hamilton se v pořadu, jehož část televize odvysílala už v pátek, sám poprvé přiznal k dopingu. Poté odevzdal zlatou medaili z olympiády v Aténách 2004, po níž měl pozitivní test na EPO, kvůli pochybení antidopingové laboratoře mu však nemohla být vina prokázána.

"Není mi z toho dobře, že jsem to udělal takhle, ale myslím, že cyklistice to prospěje," řekl Hamilton s tím, že užíval řadu zakázaných prostředků a některé z nich mu prý sháněl i Armstrong.

"Poprosil jsem ho a on mi pomohl. Šlo sice o zakázaný doping, ale pro kamaráda to udělal," prohlásil. "Chtěl bych však zdůraznit, že kdyby byly naše role obrácené a já měl kontakty, tak bych pro něj udělal to samé," uvedl.

Související