Cyklistická stáj Omega Pharma-Quick Step, kterou vlastní český miliardář Zdeněk Bakala (mj. majitel vydavatelství Economia, jež vydává i IHNED.cz), získala zajímavou posilu. Do týmu přestoupil Mark Cavendish, vyhlášený sprinter a vítěz 23 etap na Tour de France.

Týmovými kolegy sedmadvacetiletého jezdce, který má na kontě celkem 36 vítězných etap na závodech označovaných Grand Tours a loni opanoval závod s hromadným startem na mistrovství světa, budou i čeští jezdci Zdeněk Štybar a František Raboň.

"Je to jeden z nejlepších sprinterů všech dob. Náš tým získal mistra světa a budeme zase silnější a schopní závodit na další úrovni," prohlásil manažer stáje Omega Pharma-Quick Step Patrick Lefevere.

"Očekávalo se, že tým na konci své první sezony u nás opustí kvůli střetu zájmů poté, co byly limitované jeho ambice na vítězství v etapách v průběhu závodů Grand Tours," uvedlo vedení stáje Sky, jejímž lídrem byl Bradley Wiggins a Cavendish pro něj pracoval jako domestik.

I díky němu se Wiggins stal prvním britským vítězem Tour de France. Cavendish měl přitom s britskou stájí smlouvu na tři roky a belgická média přitom spekulují, že proto musel nový zaměstnanec tým Sky vyplatit. Kvůli vysokým platovým požadavkům Cavendishe údajně vypadala ze hry o služby bristkého jezdce stáj Kaťuša napsal server knack.be.

Prezident týmu Sky David Brailsford Cavendishovi poděkoval za pomoc na letošní Tour de France. "Skutečně se obětoval pro tým. Hrál naši hru a na jeho vítězství v poslední etapě na Champs Elysees nikdy nezapomenu," prohlásil.

 

 

Cavendish, který ještě loni jezdil za HTC-Highroad, svým odchodem unikne nařízení šéfů stáje Sky, jejíž členové musí podepsat prohlášení, že nikdy nedopovali. Pokud odmítnou, budou propuštěni. Nařízení je reakcí na kauzu kolem Lance Armstronga a týmu US Postal, které Americká antidopingová agentura obviňuje z dlouholetého systematického dopingu.

Tým Omega Pharma-Quick Step propustil už v úterý v souvislosti s dopingovou kauzou kolem Lance Armstronga cyklistu Leviho Leipheimera. Osmatřicetiletý Američan byl jedním z jedenácti bývalých Armstrongových kolegů, kteří proti němu svědčili, a sám se také k užívání zakázaných látek přiznal.