Mezinárodní cyklistické unii (UCI) se při výběru maskota silničního mistrovství světa v roce 2013 povedlo kouzlo nechtěného. Šampionát v Toskánsku bude propagovat pohádková postava Pinocchio, což může být v souvislosti s dopingovými skandály vnímáno jako hodně nešťastné.

Pinocchio je dřevěná loutka, jejíž nos se s každou lží prodlouží. Cyklistikou přitom v posledních týdnech cloumá velký dopingový skandál kolem Lance Armstronga, z něhož nevychází nejlépe ani UCI, jejíž předchozí vedení údajně minimálně jeden Armstrongův dopingový nález krylo.

Pinocchio v roli maskota světového šampionátu je oblečen do duhového trikotu a v podpaží má cyklistickou helmu. "Náš Pinocchio je hrdý na svou zem, Toskánsko. Jeho postava je sportovní a štíhlá jako u opravdového jezdce," uvedli organizátoři.

Helma v podpaží prý symbolizuje atribut bezpečnosti, má komunikovat s dětmi i dospělými. "Pinocchiův úsměv odkazuje k krásné zemi, kterou vidí před sebou," přidali organizátoři. Fanoušci cyklistiky se na sociálních sítích ale spíše ptají, jak dlouhý bude mít Pinocchio po MS nos?    

Související