Cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar připouští, že jeho pokus prosadit se mezi silničáři, může skončit opět v terénu. Pro příští sezonu si ale dal za cíl uspět v klasických jednorázových závodech na silnici a právě to, jak v nich uspěje, rozhodne. Pokud nebude úspěšný, vrátí se prý k cyklokrosu, v němž už byl dvakrát mistrem světa.

Přežil Vueltu a mohl chodit

Ačkoliv ještě nezná přesný program na příští rok, klasiky označil jezdec přední stáje Omega Pharma-Quick Step za svůj vrchol sezony, nejvíc touží uspět v závodech Kolem Flander a Paříž-Roubaix.

"To je pro mě obrovská motivace. To je to, proč chci ty další roky investovat jen do silnice, abych mohl jezdit klasiky a uspěl v nich. Pokud neuspěju, tak se vrátím k cyklokrosu," řekl na akci společnosti Quick Step v Praze.

Uplynulá sezona ho prý posílila. "Určitě to mohlo být i horší, ale hrozně mě nastartovalo, že jsem dokázal vyhrát dvě etapy v Dunkerque a v Polsku. Hrozně důležité pro mně bylo, že jsem dokázal odjet Vueltu - závod Grand Tour, navíc lépe, než jsem sám čekal. Přežil jsem a byl jsem pak schopný chodit, to mě posílilo," řekl.

V zimě se bude věnovat cyklokrosu ještě méně než loni. "Bude to poprvé, kdy budu mít zimu jako přípravnou, a uvidíme, co z toho bude na jaře," přiznal Štybar, který plánuje odjet jen šest cyklokrosů. "Začít bych chtěl 22. prosince v Essenu v Belgii. Nebo na Světovém poháru v Namuru o den později," uvedl Štybar.

Štybara v Plzni nohy nesvrběly

Zatím se mu po cyklokrosu nestýská. V Plzni na závodě Světového poháru o minulém víkendu se však byl podívat.

"Chodil jsem tam v bahně, ale na kolo mě to netáhlo a aby mě třeba svrběly nohy, to vůbec ne, i když nevím proč. Myslel jsem si, že jak na to budu koukat v televizi nebo budu u trati, přijde pocit, že bych do toho rád zase skočil, ale nějak mě to zatím nelákalo. Nejspíš to bude tím, že jsem ještě pořád unavený ze silniční sezony," dodal.

Netuší, co pro něho bude znamenat příchod slavného spurtera Marka Cavendishe do týmu? "U Marka je ta výhoda, že pokud mu budete tahat, máte skoro stoprocentní šanci, že ten závod vyhraje," tvrdí český cyklista s tím, že to udělá i lepší morálku v týmu. "Dosud jsem nemusel tahat od kilometru nula do kilometru 150, tak nevím, jestli se to příští rok změní," přemítal Štybar.

O účasti na cyklokrosovém šampionátu v USA zatím neuvažuje. "Problém je, že se jede ještě o týden později než normálně a tam mi do přípravy vůbec nepasuje. Pokud chci, aby se mi ty klasiky nějak povedly, musím tomu obětovat všechno," vysvětlil.

Přiznal, že silniční závody ho změnily. "Ztratil jsem tu explozivitu, kterou jsem měl. Zase mám teď maximální sílu, což by mě mohlo posunout dál, ale uvidím až na těch závodech. Musel bych ale vyhrávat o minutu, abych si řekl dobrý, pojedu na mistrovství světa," doplnil Štybar, jenž loni na začátku roku podepsal se svým týmem tříletý kontrakt.

Související