Druhou sezonu mezi špičkou silniční cyklistiky má za sebou dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar a i přes nedávnou kauzu kolem údajného dopingu Lance Armstronga tvrdí, že cyklistika je poslední čtyři roky prakticky čistá.

Teď se řeší staré aféry

"Tohle nejsou aféry z loňska nebo předloňska, to jsou aféry staré deset let. Nejsou to závodníci, kterým je 23 nebo 25 let a teď se přiznávají k dopingu," připomněl Štybar. "I z toho se dá soudit, že ta dnešní cyklistika je čistá," tvrdí.

Ani Armstronga český profesionál rezolutně neodsuzuje. "Prošel pěti stovkami zkoušek a ani jedna nebyla pozitivní. Jak jinak to už potvrdit... Oni neměli žádný důkaz a všechno bylo postavené na svědectví," vzpomíná Štybar. "Nevím, jaký to byl rok, ale jeden z těch ročníků Tour by musel vyhrát asi až desátý jezdec celkového pořadí. Z toho je jasné, že v tom byli asi všichni nějak zapletení," podotkl.

"Lidi, kteří objeli Grand Tour a vědí, co všechno to obnáší, vědí, že to není o tom, že si Armstrong dával EPO a zničehonic vyhrál. On to měl všechno najeté, věnoval se časovkám, věnoval se aerodynamice a byl nejdál i v tomhle všem, proto vyhrával," stojí částečně za slavným Američanem.

Jeho stájovým kolegou byl letos Levi Leipheimer, jeden z těch, kdo svědčili proti Armstrongovi, a sám přiznal, že dopoval. Vedení stáje Omega Pharma-Quick Step se s ním hned poté rozloučilo. "Vůbec jsem s ním nemluvil a ani tým s ním o tom nekomunikoval. Jen s ním ukončili smlouvu. Mrzí mě však, že takový zkušený závodník musel odejít a ještě takovým stylem," konstatoval Štybar.

 

Spousty testů

Sám během své první kompletní sezony na silnici absolvoval mnoho testů na doping. "Ty mimosoutěžní byly tak dva až tři do měsíce plus po každém vítězství a nějaké náhodné, což vychází minimálně tak na dvě zkoušky v každém etapovém závodě," přiblížil Štybar. "Bylo by možná zajímavé, jak by to vypadalo v jiných sportech, kde jsou nažraní ještě víc, kdyby se tam dělalo tolik kontrol jako v cyklistice," dodal.

"Kdo vyhrává a je lepší než ti ostatní, bude vždycky podezřelý," uznal Štybar. "Takové věci vám třeba proběhnou hlavou, pokud jedete 500 wattů a někdo přitom ještě nastoupí. Tak si říkáte: To snad není možné, co měl k snídani? Ale on zrovna tak může mít prostě extra dobrý den, kdy mu všechno sedne," dodal.