Bývalý cyklista Lance Armstrong zpřetrhal zbývající vazby se svou charitativní organizací Livestrong, která pomáhá lidem postiženým rakovinou. Američan, který kvůli dopingu v říjnu přišel o sedm vítězství z Tour de France, se po pozici předsedy vzdal i místa v představenstvu.

Armstrong přišel o vítěznou sérii z Tour z let 1999 až 2005, protože si k ní podle rozsáhlé zprávy Americké antidopingové agentury (USADA) pomáhal velmi propracovaným systematickým dopingem. Boj proti obviněním vzdal, i když užívání zakázaných látek vždy odmítal.

Podle mluvčí organizace Katherine McLaneové její zakladatel zůstane pro nadaci inspirací a s příspěvkem sedm milionů dolarů (139 milionů korun) bude i dál nejvýznamnějším dárcem. Odchází hlavně kvůli tomu, aby ji uchránil před negativní publicitou.

"Lance Armstrong hrál nezastupitelnou roli v tom, jak svět pohlíží na lidi postižené rakovinou. Jeho odhodlání pomáhat lidem, kteří přežili rakovinu, se nemůže nic jiného vyrovnat. Po patnáct let do této činnosti dával celé své srdce," uvedl Armstrongův nástupce na postu předsedy Jeff Garvey.

Armstrong se ke zprávě USADA dosud veřejně nevyjádřil. O víkendu však uveřejnil na svém účtu na Twitteru provokativní fotografii, jak odpočívá na gauči pod sedmi zarámovanými žlutými trikoty z Tour.

Související