Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková ozdobí svou účastí 27. ročník cyklistického závodu žen Gracia Orlová. V pelotonu šestietapového závodu, který je v kalendáři Světového poháru, bude i loňská vítězka Američanka Evelyne Stevensová z týmu Specialized-lululemon. Gracia startuje středečním prologem v Havířově.

Startovní pole největšího českého závodu se znovu nafouklo a na trať po moravskoslezských silnicích letos vyrazí 162 cyklistek z 26 týmů. "Gracia má ve světě za ta léta zvuk. Zájem byl znovu větší než před rokem, ale nebyl problém mu vyhovět a přibrat na start další stáje," řekl ředitel závodu Petr Koláček.

Letošní ročník je rozdělen na šest etap v souhrnné délce 413 kilometrů. Nejtěžším dnem bude pro závodnice pátek; po dopolední časovce na 22 kilometrů je čeká ještě zkrácená etapa na Visalaje v nadmořské výšce 800 metrů.

Peloton je plný špičkových cyklistek, zvláštní pozornost však bude přitahovat česká olympionička v rychlobruslení a účastnice mistrovství světa v cyklistické časovce Sáblíková, která si Gracii vybrala jako součást letní přípravy.

Sáblíková se v zimě stala součástí týmu Etixx-IHNED.cz, která patří finančníku Zdeňku Bakalovi, majoritnímu vlastníkovi společnosti Economia, která mimo jiné vydává Hospodářské noviny a IHNED.cz. Na Gracia Orlová ale bude hlavně českou reprezentantkou. 

"Pojede za český reprezentační tým. Spolu s ní v něm jsou Růžičková, Bartošová, Hlubinková, Záleská a Šulcová," řekl Koláček.

Martina Sáblíková se chce kromě rychlobruslení více věnovat také cyklsitice. Stáj Etixx-IHNED.cz jí v tom má pomoct

Pořadatelé se už letos pokoušeli dostat jednu z etap až na nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu ve výšce 1323 metrů, ale kvůli probíhající výstavbě nových turistických chat a velkému zatížení přístupové silnice od záměru upustili. "Nevzdáváme se toho a necháváme si to jako strategický plán na další ročníky," dodal Koláček.

Sáblíková plánuje v této sezoně ještě upřednostňovat rychlobruslení, hlavně kvůli přípravě na olympiádu v Soči 2014. "Po hrách bych se ale ráda věnovala kolu více," řekla nedávno v rozhovoru HN.   

Související